| Nutu98276 a întrebat:

Salut. Mama mea este internata la spital pentru un avc, de 3 zile nu știu nimic de ea și când sun la spital mi se închide în nas iar asistentele mi-au spus ca nu pot primi nici o informație despre mama deși eu sunt cel care am sunat la ambulanta și eu am semnat hârtiile ca răspund de ea. Ce pot face în privința asta? Mi se pare o bătaie de joc și singurul răspuns pe care l-am primit este ca ele nu știu de fapt ce are și ca nu pot să-mi spună nici o informație. A făcut tomograf la Cluj și s-a găsit ca are cheag de sânge pe creier și pierdere de memorie, a fost transferata din Cluj în orașul în care ma aflu eu sa ne fie mai aproape, aveți un număr de telefon sau ceva sa fac o reclamație? Mi se pare o bătaie de joc ca după 3 zile sa nu-mi spună nimeni nimic de ea în condițiile în care nici mâncare nu i dau fiind paralizata pe partea stânga și orele de vizita sunt din 2 în 2 zile... Credeți ca mai are o șansă să scape?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la spital si nu mai suna la ei, ca-i vorba de viata mamei tale!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să reclami la conducerea spitalului. Medicul care o are în grijă, ai dreptul să stai cu el de vorbă să te informeze. Ea este hrănită prin perfuzie. Șansele depind de gradul de afectare al creierului. Sora mea a avut de 2 ori AVC și s-a recuperat în timp.

| Floridori a răspuns:

In primul rand, daca tu esti major si esti persoana de contact a mamei, sunt obligati sa iti dea informatii despre starea ei de sanatate.

Sfatul meu este sa mergi personal la spital si sa ceri sa vorbesti cu medicul care o are in grija, deoarece cu asistentele nu vei rezolva nimic. Unele nici macar nu stiu cum au aterizat pe postul caldut pe care il ocupa, cu atat mai putin vor fi atat de amabile si de constiente de obligatiile lor pentru a-ti da informatii.

Mergi tu acolo, vorbeste cu medicul si lamureste-te cu acesta.Este unicul in masura sa iti dea informatii referitoare la starea de sanatate a mamei tale.

Numai bine!

| Nutu98276 explică (pentru Floridori):

Medicul este la spital doar de la 8-11, ore în care nu putem intra în spital, sunt ore de vizita din 2 în 2 zile de la 15-16, au spus ca ne suna și nimic, nu am aflat nimic de ea și este la al 3 Lea avc. Pur și simplu nu ne lasă să intrăm deloc nici măcar sa vorbești cu medicul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nutu98276):

Trebuie să mergi la spitalul unde e și o poți vizita doar când neurochirurgul va considera că o poți vedea.

| Floridori a răspuns (pentru Nutu98276):

Nu exista sa nu ti se permita sa intri in spital.
Spitalul este o institutie publica, iar tu, la fel ca si orice alt cetatean, ai dreptul sa patrunzi in aceasta cladire. Evident ca nu vei merge acolo doar pentru a folosi baia.Se merge cu un scop.
Tu nu mergi pentru a-ti vizita mama, deoarece pentru asta mergi in orarul de vizita.Mergi pentru a discuta cu medicul si lasi asta clar, iar acest lucru nu poate fi interzis de nimeni. Poti spune la poarta ca te-a chemat el pentru a-ti comunica starea de sanatate a mamei si punct.Asta pentru a evita discutii inutile, pentru ca stiu ca munca de lamurire nu functioneaza.Cunosc mediul acesta...

Daca nu, mergi mai departe si adreseaza-te conducerii spitalului si lasa clar faptul ca nu vei ezita sa mergi mai departe daca nu vei fi tinut la curent de catre medicul mamei tale despre situatia acesteia.

| BabaOarba a răspuns:

La telefon nu iti poate verifica identitatea, si se poate incalca secretul profesional.

Trebuie sa te duci la spital. Nu trebuie sa vorbesti cu medicul neaparat in orele de vizita. In acele ore iti vezi mama. Medicul il poti cauta si la o camera de garda sau intrebi la informatii.