| Ìlìe_Sìlvìu_2001 a întrebat:

Salut,mi-a umflat si mie maseaua, stiu ca trebuie sa iau antibiotic, dar momentan am doar Ketonal in casa, e bine sa iau ca sa mi se dezumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai la indemana un CEAI care rezolva problema: ceaiul de MUSETEL:
1. Faci un litru de ceai de musetel, cu 3-4 linguri sau plicuri de ceai oparate (nu fierte! ). Cand apa intra in clocot, se ia de pe foc, se pune ceaiul si se lasa sub capac pana la racire la cald acceptabil.

2. Ceaiul se pune intr-o cana si se clateste indelungat partea umflata a gurii, pana ce simti intepaturi puternice abia suportabile, dupa care scuipi din gura. Se repeta clatirile pana ce se termina ceaiul din cana. Dupa o pauza de 1-2 ore se repeta clatirea cu o noua cana de ceai si asa mai departe...

In general, dupa maxim 3-4 randuri de clatire, fistula de purpi se sparge si brusc dispare durerea. Si dupa acest moment se va continua clatirea pana la terminarea canii curente + clatire cu inca o cana peste o ora, pentru dezinfectare totala.

Ceaiul de musetel are proprietati dezinfectante foarte bune, atat extern cat si intern (in caz de infectie gastrica cu diaree). Din musetel se face si cunoscuta solutie dezinfectanta: Rivanol.

P.s.
Ketonal este doar impotriva durerii, nu este dezinfectant, iar dupa terminarea efectului infectia ramane si chiar va fi mai mare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la ketonal doar durerea va trece incearca un antibiotic natural biomicin pana ajungi la dentist sa iti dea antibiotic, sau mergi la farmacie si le arati partea umflata o obrazului.

| ziftode a răspuns:

Ketonal e anti-durere
NU FACE NIMIC LA INFECTII, nici macar la inflamatii
inti trebuie neaparat doctor, nu vreau sa iti recomand nici un antibiotic aici si dupa aia sa ai vreo reactie adversa si sa dai vina pe mine sau pe TPU (si nici tu nu ar trebui sa iei nimic pana nu esti sigur ca nu o sa fii mai rau, iar asta inseamna doctor)
MERGI LA DOCTOR DE URGENTA, s-ar putea sa vrea chiar radiografie, INAINTE de a iti da orice medicament!

| Victoria18 a răspuns:

Ai nevoie de oxacilina pentru ca s-ar putea sa ai puroi.

| Ìlìe_Sìlvìu_2001 explică (pentru Victoria18):

E ok acum.
A trecut o saptamana si s-a desumflat, nu ma mai doarr cand umblu la el.
Acum este asa cum trebuie sa fie happy

| Danielachan a răspuns:

Mergi la dentist, ai infectie la radacina dintelui cariat

| OliviaLexy a răspuns:

Ar trebui să mergi la un doctor ortodont deoarece nu este bine sa iei pastile de capul tau, dar dacă chiar este nevoie şi te doare foarte tare poţi să iei ketonal, dar tot trebuie sa mergi la ortodont pentru ca se poate agrava.