| Katalinaaa a întrebat:

Salut, mi-a venit menstruatia acum cateva zile(aveam un bax de absorbante in casa)am zis asta in caz de va intrebati de unde am avut tampoane, bun, deci eu locuiesc doar cu tatal meu si e rusinos sa ii zic lui asta, gen sa vb cu el despre absorbante etc. Intrebarea mea este daca ma duc la magazin, vanzatoarele vor da absorbante la fete de 12 ani? Multumesc, dau fundita. Ps: ma mai puteti ajuta cu cateva sfaturi? Puteti sa imi spuneti ce vi se pare mai ok de stiut despre ciclu. Paaa, pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Maia55 a răspuns:

Da, vânzătoarele îți vor da absorbante. Eu una cred ca este ok sa ii spui tatălui tău, nu este rușinos. Este părintele tău și trebuie sa știe, te poate ajuta. Menstruația difera de la femeie la femeie. Atât ca durata cât și ca simptome sau cantitate. Poți avea crampe ușoare sau mai dureroase și poate vei avea nevoie de ceva medicamente. Trebuie sa ai grija la absorbant, sa îl schimbi când este nevoie, ai grija sa nu răcești pentru a nu avea dureri mai mari. Majoritate fetelor nu au menstruația regulată, dar cu siguranță vei simții înainte sa îți vină deoarece vei avea crampe ușoare, posibil dureri de spate sau alte simptome pe care le poți cauta și pe net. Dar ca sfat, spune i tatălui tău. Ar trebui sa poți vorbi deschis cu el. Oricum la un moment dat își va da seama și este mai bine sa afle de la tine decât sa afle singur și eventual sa se supere :*

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tatăl tău este bine să știe, nu este nimic rușinos.
Vânzătoarele nu știu ce vârstă ai tu. Și la 12 ani poți avea menstruație.

| Albu_Georgiana_2000 a răspuns:

Daca mergi la magazin vei putea sa iei absorbante indiferent de ce varsta ai. Ar fi bine sa discuti cu tatal tau despre asta pentru că el te poate ajuta daca ai nevoie de ceva. De exemplu, daca te doare rau burta, el daca nu o sa stie despre menstruatie, o sa creada ca esti bolnava si o sa isi faca griji. Si oricum el iti poate explica multe lucruri despre menstruatie care trebuie știute de oricare fata. Sa nu iti fie rusine sa discuti cu el pentru ca oricum el stie ca pana la urma trebuie sa iti vina menstruatia deoarece esti fata si acest lucru este ceva normal pentru fete. Succes!