| EvanescenceLover a întrebat:

Mi-am dat seama ca daca nu incordez ochii nu vad mai nimic de aproape, adica, la distanta normala de carte eu abia reusesc sa diferentiez literele (asta daca nu incordez ochii). In ultimul timp am si ameteli si dureri de cap. Chiar ieri, când mergeam la scoală m-a luat un fel de ameteala si mi se invarteau ochii in cap... Cred ca o sa fie nevoie sa merg la oftalmolog... Acum un an si 8 luni am fost la oftalmolog si mi-a zis sa iau calciu, însă oricum am cam trisat pentru ca incordam ochii... Mentionez ca anul asta am avut de vreo 4 ori ulcior (nu stiu daca are vreo legătură). Ce afectiune as putea avea? O sa mi se recomande ochelari, sau o sa mi se spună iar sa iau calciu? Nu vreau sa port ochelari fiindcă am cativa colegi care fac baza de fetele cu ochelari...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru tine ce-i mai important: sanatatea ta sau tampeniile unora?
Du-te repede la oftalmolog, doar acesta poate vedea ce ai exact, sa-ti recomande un tratament sau ochelari.

| Sile25 a răspuns:

Ar trebui să ți faci un control să nu fie ceva de la vederr