| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Salut, mi-am luat si eu tensiunea pentru ca simteam ca se invarte lumea cu mine, si aveam : 160 cu 86 si pulsul era 170, totul este in regula aici? Mentionez am 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai tensiunea cam mare. Dar pulsul de ce era de 170? Ai alergat?
Mergi cat de curand la un control. Daca aceste valori sunt luate in conditii normale, adica in repaus, nu sunt in regula.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru darrio2007):

Am stat doar in pat

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru darrio2007):

Pur si simplu stateam in pat si transpiram in ultimul hal, si se invartea totul cu mine, si m-am gandit sa-mi iau tenisunea

| darrio2007 a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Nu e bine deloc. Nu vreau sa te sperii dar valorile astea apar dupa ce faci efort. Dar in repaus, e clar ca ceva este in neregula.

| Violleta2022 a răspuns:

Este prea mare tensiunea de 160, limita normala la varsta ta, trebuie sa fie undeva la 110-120.
Mergi la medic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare de tot tensiune pentru varsta ta... consulta un medic

| sierra1 a răspuns:

Wow, să fie emoția de dinainte de BAC?
Să fie după un efort deosebit?

Dacă nici una nici alta, la medic urgent. Nu e de loc în regula!

| Donsavas a răspuns:

Ce ai facut de ti a fost asa rau? Hidrateaza-te, odihnește te mai mult si ai grija ce consumi si o sa vezi ca ti trece. Tensiunea creste si de la efort, stres sau alimentație/medicatie. O hipertensiune descoperită o singură dată nu semnifica un diagnostic sau o problema reala sau gravă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da este in regula.

| Sagemi67 a răspuns:

Dupa acele 20 de pastile de paracetamol si o cutie intreaga de amoxicilina tu de ce crezi ca se invarte lumea? Lasa prostiile, du-te la un psiholog.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Nu prea este bine
160 este mare trebuie cam 110/120
Iar pulsul pana in 90

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Fraza magica "simteam ca se invarte lumea cu mine" arata ca nu este chiar totul in regula.
Valorile astea le intalnesti intr-un antrenament intens. Daca tu stateai nu e bine du-te urgent la doctor. De asemnea poti runca o privire la aparatul asta revolutionar: https://reikido.ro/reiki/magazin-online/laserterapie-portabila/