| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Mi-am luat tensiunea si pe aparat imi apare din cand in cand semnul acela specific aritmiei. Pulsul il am de obicei peste 100-110. E ceva de care ar trebui sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pulsul - in relaxare trebuie sa fie intre 60-90, iar la efort se poate ridica (temporar) pana la 120.
Orice valori iesite din aceste marje indica probleme cardiologice, ce pot fi chiar grave.
Mergi urgent la un control medical!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Eh, am avut pulsul 99 în repaus și asistenta mi-a zis să nu-mi fac griji. Asta în Olanda, unde nu trebuie să dai mită.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Ce tensiune ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, daca ai 100-110 in repaus e imens.

| proserpina22 a răspuns:

Dacă este mereu așa, este considerat tahicardie sinusală (îți zice un om care are asta). Dacă ai făcut o activitate și abia după l-ai luat, posibil să fie din cauza efortului. Însă mergi la medic dacă te trezești des cu pulsul asta, deoarece îți dă tot corpul peste cap.

| Laur32243 a răspuns:

Daca arunci aparatul o sa traiesti mai mult.