| SJ001 a întrebat:

Mi s-a spus sa nu mai storc cosii atunci cand se formeaza capete albe (nu stiu cum se numesc ), dar daca nu ii storc dupa un timp cade partea aceea alba dar tot mai ramane ceva alb inauntru si dupa un timp se vindeca la suprafata dar ramane in interior si se formeaza un fel de buba, sau pata care se cicatrizeaza si nu dispare daca nu o storc. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cosurile intr-adevar nu trebuie stoarse deoarece, dupa stoarcere, ramane o urma pe fata, care se vindeca destul de greu si are un aspect inestetic, dar se poate si infesta zona respectiva si sa-ti apara mai multe cosuri.
Cand vezi ca iti iese cosul, este bine sa-l dai cu putin spirt medicinal ori cu Lara, care contine aloe vera si este un bun dezinfectant, cu aceasta metoda vei evita infectarea zonei respective. Daca suferi de acnee si iti apar mai multe cosuri deodata, este bine sa consulti un medic dermatolog, pentru a te sfatui ce este bine sa folosesti in cazul tenului tau si mai ales, care sunt produsele alimentare de care sa te feresti, pentru nu-ti facilita aparitia unor noi cosuri.
Un gand bun si multa sanatate.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine a spus?
Poate este o infecție a pielii și trebuie tratat cu antibiotic.
Mergi la dermatologie, dozările hormonale, etc., nu pui mâinile murdare pe față, folosește un tonic antiseptic.
Pa, pa.