| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut.Nici azi nu am putut sa dorm, simt că nu o sa mai dorm niciodată normal. Până la urmă o să ajung la moarte prematura.Cand închid ochii nu îmi vine somnul. Oare mai exista o soluție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dragosdoar a răspuns:

Insomnia se trateaza, asta nu e o problema grava. Vei scapa de ea. Si nu, nu va fi nevoie sa iei toata viata pastile. Dar e important ca pentru insomnie sa iti prescrie un psihiatru ce pastile sa iei. Iti poate da si medicul de familie reteta dar el nu lucreaza in zona asta. Tu ai nevoie de un medic psihiatru. Si eu am fost la psihiatru. Am scapat de insomnie atunci cand am redus stresul semnificativ.
Deci, trebuie sa mergi la psihiatru.
Si uite, spune-i ca pe langa insomnii te ingrijorezi foarte mult fata de orice, in special fata de problemele de sanatate. Cum a fost atunci cu colecistul. Trebuie sa stie si asta. Si ca iti faci griji ca nu o sa scapi de insomnie.
O sa iti placa sa discuti cu un psihiatru big grin Si intreaba-l daca trebuie sau nu sa mergi si la psihoterapie. Sa vezi ce o sa iti zica si psihiatrul.
Si nu uita sa ne spui si noua cum a fost la psihiatru, ce pastile ti-a dat big grin Asta cand te intorci de la el big grin
Te pup.

64 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Medic.

| aXy99 a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. Nu te mai gandi ca nu poti sa dormi.
Daca nu reusesti, du-te la medic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Închide ochii.
Numără de la 1000 la 1 astfel, în gând.
1000, 999, 998, până ajungi la 1.
Apoi o iei de la capăt.
1000, 999, 998, până ajungi la 1.
Ori de câte ori pierzi șirul, să știi că ai adormit.
Astfel vei dormi pe mici porțiuni.
Testeză deseară, iar dimineață să îmi scrii cum a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melatonina, xanaxul dar de la xanax te ia repede somnul nu îți reglează somnul natural. Nu ai alta varianta decât sa mergi la medic cine știe ce probleme ai de nu poți dormi de atâta timp probabil lipsa somnului nu o sa te omoare dar îți va cauza o tulburare anxioasa asta dacă nu cumva chiar de la anxietate poate fi insomnia eu îți sugerez sa te duci la un medic psihiatru cred ca antidepresivele te vor ajuta și anxioliticele ai tu o neliniște interioara poate nu ești ok cu tine sau Who know?

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Daca o sa mor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu o sa mori scumpo dar vei deveni o fire anxioasa. 2-3 ore ma gândesc ca din 24 tot dormi tu cumva. Gândeștete ce probleme ai avut înainte sa te afunzi în aceasta insomnie ceva te o supărat, stresat, o grija excesivă poate deja erai anxioasa cu frici și gandeai constant cu frici și negativ dacă da atunci du te fara nici o reținere la medicul psihiatru sau dacă ți rușine ia un ceai de tei, sunătoare bea 2-3 ori pe zi și seara fa ceva sa te epuizeze fizic dacă nu merge asa mergi la un medic psihiatru o faci pentru binele tău. happy

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Ok.Da am avut un stres, am plâns și am țipat și de atunci dorm foarte rau. Azi tot am plâns din cauza insomniilor. Sper sa dispară aceste insomnii care mă fac să trăiesc un calvar.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am insomnii de peste 10 ani și nu am problemele astea, ești tu prea panicată, cred că suferi de ipohondrie, dar cât timp nu ai de gând să mergi la un psihistru, poți să pui mamă întrebări până îți mor degetele de la atâta tastat. Nu te ajută cu absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da asta e problema. Probleme emoționale și eu câteodată când sunt stresat, nervos neliniștit ma gândesc într-una la lucruri negative nu mai pot sa dorm sub nici o forma în primul rand trebuie sa fi ok cu tine sa fi mai relaxata mai liniștită nu mai te gândi la ce a fost sau sa asociezi trăirile din trecut cu cele dintr-un viitor prezent nimic nu seamănă cu ziua de ieri elibereazăte de toate gândurile negative stresante din viata ta fa ceva sa te consume fizic și psihic și nu te mai gândi la ce va fi gândeștete la momentul de acum sau mai bine zis trăieștel, simtel. Pana nu vei fi ok cu tine nu știu dacă vor dispărea dar nici dacă amâni nu e indicat

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de medicateie.

Nu stiu ce varsta ai dar perioadele prelungite fara somn o sa te lase cu probleme. Daca refuzi medicatia sau mersul la medic acum o sa ai probleme mult mai mari in viitor.

| aimullah123 a răspuns:

Ti-am zis de 100000 de ori sa mergi la un psihiatru sau un psihoterapeut. Tu nu esti un caz de stat in casa ca sa astepti sa iti treaca. De cate ori vrei sa-ti mai spun?
Ai pus 99999 intrebari din cauza ca nu poti sa dormi?
Ce faci, pui cate una dupa fiecare noapte nedormita sau te trezesti la realitate si iti faci programare la psihiatru?
Tu esti un caz care chiar are nevoie de un psihiatru. Ai nevoie de tratament. Nu esti nebuna, dar ai nevoie de tratament.
Si da, daca nu te duci mai repede la psihiatru sa iti dea tratament chiar poti pati ceva rau. Asa ca du-te mai repede.
Nu inteleg de ce nu vrei sa suni un psihiatru... Spune-le parintilor tai sa iti faca o programare si ca e absolut necesar cat mai repede. E o urgenta!

| Ava1231 a răspuns:

Hei.
E din cauza stresului, poate unul prea mare pentru varsta ta.
Nu se moare din așa ceva, însă trebuie să te relaxezi si sa nu te mai gândesti la lucruri negative.
Aceasta stare va dispărea pe masura ce te vei liniști.
Mulți oameni suferă de insomnii și nu li se intampla nimic.
Pe de altă parte, poti incerca anumite medicamente homeopate, ceaiuri.
Si cel mai important, nu te mai stresa din cauza asta.

| Raizing a răspuns:

Buna!

Haide sa privim lucrurile din alt unghi: poti face o multime de lucruri, esti mai Activawinking

ps: doar puturosi(puturoasele) si nesimtiti(nesimtitele) - dorm multhee hee

Oare mai exista o soluție?
- adapteaza-te situatiei love struck

| Ineys a răspuns:

Un psiholog ar fi indicat.

Ce intelegi tu prin "nu am putut sa dorm"? Dormi 2-3 ore pe noapte? Asta inseamna ca nu poti sa dormi. Ca inchizi ochii in pat si nu te ia somnul e perfect normal. Cel mai probabil inchizi ochii dupa ce abia i-ai scos din telefon/calculator ceea ce te impiedica sa adormi repede.

Incearca sa nu mai stai pe telefon/calculator cu cel putin 1 ora inainte de a merge la somn. Stai in pat linistita si uita-te pe tavan cu o ora inainte sa mergi la culcare si vezi cum adormi atunci.

Nici eu nu am un somn perfect. Ma mai trezesc dimineata cu cateva ore inainte de ora la care trebuie/vreau sa ma trezesc, adorm la loc si tot asa. Asta e, nu poti sa dormi 8 ore non-stop fara cea mai mica intrerupere. Majoritatea oamenilor se trezesc in somn dar nu-si mai amintesc dimineata.

| darrio2007 a răspuns:

Din celelalte intrebari ale tale reiese ca ai multe probleme de sanatate. Fizice si psihice. Imi pare rau dar numai medicii te pot ajuta. Sanatate multa!

| Andreeaioan115 explică (pentru Raizing):

Și o să rămân așa?

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

Cate ore dormi noaptea? Eu dorm doar 3 ore.

| Ineys a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Si ce faci in restul orelor, te uiti pe tavan? Te simti obosita ziua, adormi cand nu trebuie? Nu poti sa iti indeplinesti task-urile zilnice? Daca nu dormi noaptea trebuie sa iti vina somn ziua. Iti vine somn, te pui si dormi. Daca in ciuda faptului ca nu dormi noaptea, nu iti vine somn nici ziua, e o problema medicala destul de grava si ar cam trebui sa te duci la un specialist. Cere-i medicului de familie sa te indrume catre un specialist daca el nu te poate rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrei sa te duci la doctor nici de al dreacu laughing

| RobiRoby2002 a răspuns:

Stiu...pare un raspuns absurd, dar ai putea sa muncesti mai mult ziua, ca noaptea sa fii obosita si sa adormi mai repede.Eu am incercat si a mers... Sper ca te-am ajutat!

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

Nu pot sa dorm nici ziua.Situatia este foarte gravă, ideea este ca nu ma simt obosita. Eu numai pot sa trăiesc asa. Noptile sunt un coșmar pentru mine. Tu câte ore dormi noaptea?

| Ineys a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Depinde. Daca am ceva de facut a doua zi dimineata dar ma culc tarziu dorm cat apuc. Daca e sa dorm cat vreau eu, 11-12 ore.

| Ava1231 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu, nu ai cum sa rămâi așa.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru aimullah123):

Ori e troll ori are ceva la cap sigur :facepalm:
Si eu m-am plictisit citind in fiecare zi aceeași întrebare si spunându i sa se duca la medic ca aici nu o găsească ce vrea ea sa audă,.
Ps: mai stai mult asa si o sa dai ortul popii

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

Tu clar nu ai insomnii.Crezi că o să îmi mai revin vreodată și o sa scap de aceste insomnii.Nu vreau sa trăiesc în halul asta sa dorm doar 3-4 ore noaptea și atât. E oribil prin ceea ce trec.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi nu esti obosită de aceea nu poti dormii, ce este asa de greu sa intelegi si sa accepti, fă efort si o sa cazi lată, trezeste te la 5 dimineata si munceste in casă pînă la 12 si o sa vezi ca dormi ne întoarsa, dar daca tu nu faci nimic cu ce sa obosesti corpul? Cu filme?

| Ineys a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Iti pierzi timpul pe TPU. Nu e nimeni doctor aici. Toti vorbesc din ce au vazut/auzit la altii, din ce cred ei si din ce citesc pe internet. Probabil la fel faci si tu, citesti pe internet tot felul de prostii si te panichezi. Frica iti inhiba si mai mult starea de somnolenta si iti agraveaza starea. Nu-ti mai pierde timpul cu intrebari inutile aici, mergi la un doctor cat mai curand. Daca simti ca e o urgenta si ca iti distruge viata du-te chiar maine in ciuda faptului ca e criza asta. Mergi la medicul de familie si te va indruma corect.

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

Ok mâine ma duc la doctor.O persoana a zis ca nu exista vindecarea insomniei.Are dreptate, cred ca o sa trăiesc asa toată viața.

| Ineys a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca e o persoana de pe TPU n-as avea asa mare incredere intr-o parere medicala spusa cu atat siguranta, mai ales una gresita.

| Andreeaioan115 explică (pentru Ineys):

A spus o persoana de pe TPU, mă tem atât de tare sa trăiesc așa. E un cosmar. Daca intr-o zi voi reuși să dorm noptile as fi cel mai fericit om de pe pământ.Dar din păcate nu cred că se va întâmpla asta. Mor de durere.