| AlexRomanPaltiniss a întrebat:

Noaptea la mine in camera este aprins un TV si lumina becurilor de afară. Dacă mă uit pe perete unde este intuneric vad niste puncte da foarte multe unul lângă altul. Acestea sunt luminoase. Acestea le vad doar la intuneric. Ce pot fi? *Va rog fara comentarii: Du-te la Doctor* Ca nu dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De ce este televizorul pornit cand dormi?
Poate are televizorul in spatele sau un led ceva care sta aprins si este proiectat de lumina de afara...cine stie poate esti sora lui Mulder din Dosarele X si te viziteaza extraterestrii, who knows.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Simpatic):

Nu nu dorm cu el aprins. După ce il sting mai stau nitel si ma uit pe pereti si asta vad.

17 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ai cumva plasa de tantari la geam?

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Da am

| Ineys a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Din cauza plasei. Lumina trece prin ea si... cred ca e logic restul. Sunt gauri foarte mici prin care lumina trece si astfel se proiecteaza pe perete sub forma unor puncte multe si apropiate.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Stai stai stai... Ca nu se redactează ca doar daca deschid geamul dau de plasă. Eu cred ca poate are si o legătură cu miodezopsii. Ca am si problema asta

| Ineys a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Adica geamul e acoperit? Ca daca nu e, sa stii ca lumina trece si prin geam.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Da este acoperit de perdea nu vine lumina deloc unde ma uit eu. Oare are legatura cu miodezopsii? Adică acele flacoane care plutesc cand te uiți la lumina?

| Ineys a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Astia sunt factorii de risc:
Vârsta peste 50 de ani
Diagnostic de diabet zaharat
Miopie cu valori mari
Intervenție chirurgicală pentru cataractă, în antecedente

Nu suntem doctori, nu avem de unde sa stim sigur. Daca te deranjeaza asa de tare, dupa ce o trece criza asta... poti sa mergi la un medic sa iti spuna cu siguranta.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Ai bagat spaima in mine fratelo am 12 ani nu am diabet nu am avut parte de nici o operație de cataractă sau cum s o nu-mi si anul trecut cand am fost la control nu am miopie ca am nu stiu ce la - (nu stiu cat) 1

| salieri84 a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Esti o persoana mai fricoasa din fire, dat fiind si varsta. Incearca sa limitezi vizualizarile de filme cu continut horror, am mai cunoscut pe cineva care vedea chestii similare. Fii calm, nu te panica si gandeste-te ca toate lucrurile au o explicatie logica.

| Ineys a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Asta inseamna ca nu ai nici o problema. Nu inseamna ca o sa faci ce am scris mai sus. Inseamna ca daca ceva din ce am scris eu Asus e posibil sa ai miodezopsii.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Pai da am.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru salieri84):

Chestia este ca ma gandesc ca mai tarziu nu mai pot face ceva din problema asta.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Eu chiar nu stiu cum sa scap de miodezopsii. Am citit pe internet ca e un laser. Da nu stiu cat de scump e. Trebuie să îmi fac curaj si sa spun ca sa merg la Doctor si o sa ii spun sa imi faca ceva. Anu trecut am mers tot cu miodezopsii da atunci ii ziceam ca am niste linii zburatoare si ia imi zice: -E de la căldură. Eu am rămas masca si nu e de la căldură...

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Ineys):

Sau poate ca problema este doar in capul meu... Asa sunt eu ma gandesc la viitor. Am coșmaruri cu asta

| AlexSalutir a răspuns:

Noaptea intre orele 22-02 creierul produce melatonina motiv pentru care vezi acele luminite si este un lucru normal. Melatonina are un rol foarte important in odihna, regenerare si nu numai. Daca asta nu s-ar intampla ai avea mari probleme de sanatate. Mie mi se intampla foarte des iar uneori de la luminite se poate ajunge la valuri de lumini si asa mai departe. Motivul postirii in intuneric este exact acest motiv pentru ca, creierul nostru sa produca melatonina care are roluri foarte mari. happy

| AlexRomanPaltiniss explică:

Te rog sa ma mai ajuti