| Em14 a întrebat:

Salut, nu credeam ca o sa apelez vreodata aici dar de 4 luni m-am despartit de o fata cu care am fost 2 ani si 7 luni, am trecut greu, de fapt nu prea am trecut peste ca de 4 luni cam era despartirea dar despartirea a intervenit acum o luna definitiv, 3 saptamani am innebunit, plans, insomnie, trist apoi o saptamana a fost ok, am incercat cu altcineva dar ce sa vezi? Oricat incerc si fac imi aduc aminte si persoana cu care am incercat sa o iubesc si sa o inlocuiesc pe fosta si nu prea a mers... si nu mi-as putea bate joc de cineva sau sa profit si simt nevoia sa fiu singur, imi place mai mult noaptea ca ziua, la munca n-am stare si sunt militar si am 24 de ani. Intreb si eu niste pastile anti-depresie ar fi ok? Cu ajutorul unui psiholog sau medic desigur, nu asa de capul meu, dar ceva sa nu ma faca sa devin dependent sau sa am complicatii... multumesc de raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Salut! stiu ca ti-e greu, dar, eu cred ca fata aia nu tinea la tine sau nu te iubea asa mult. De ce? Pentru ca intr-o relatie orice ar fi(ca meserie) sau orice ar face unul dintre voi, trebuie sa va sustineti nu sa va schimbati parerea. Daca te iubea cu adevarat nu se schimba asa usor si nu se despartea de tine(DACA TE IUBEA) chiar daca mama si tatal ei i-au bagat in cap nu stiu ce vrajeli de alea cum ca e periculos. Am patit si eu ca si tine doar ca fata cu care eram eu s-a despartit de mine dintr-un motiv extraordinar de banal. Asta m-a facut sa imi dau seama ca nu m-a iubit niciodata. Asadar, daca tipa nu te-a iubit..mai merita sa o cauti? Sa te mai gandesti la ea? NU! Nu mai merita!

Da, asta este o presupunere de a mea, nu exclud faptul ca sunt si oameni mai naivi care se iau dupa tot ce li se spune. Poate ca asa era si tipa, si s-a despartit de tine ca si-a facut ea in mintea ei o frica din asta ca te va pierde si ca va suferi ea prea mult, mai ales ca au sustinut ideea asta si parintii ei... e clar. Insa in cazul asta ar trebui sa o cauti si sa fiti din nou impreuna.

Daca nu merge nimic...Asta este, viata merge inainte, trebuie sa fi barbat. Iti vei face alta prietena care sa te iubeasca si sa te sustina in ceea ce faci. Aia e iubire adevarata. Pana la urma tot o vei uita pe fosta prietena si vei fi din nou fericit. Multa bafta!

| Em14 explică (pentru denisTiky):

Incep sa cred si eu asta dar am si niste amintiri chiar inainte de despartire de exemplu voia dar nu voia, ea e incapatana si merge pana n panzele albe pentru incapatanare in rest e un suflet bun.

Răspuns Apreciat de Editori
| ioanamaria2000 a răspuns:

Off...chiar imi pare rau pentru tine. Se vede ca ai tinut la ea si relatia a fost destul de lunga. Stiu ca e greu si cel mai bine e sa nu mai încerci cu nimeni o perioada pana vei putea fi pregătit psihic sa înlocuiesti aceea persoana. Nu stiu cum si din vina cui s-a produs despartirea, dar uneori lucrurile astea sunt mai bune mai devreme decat prea tarziu. Incearca sa te ridici si sa te gandesti ca decat sa traiesti cu cineva care stii ca nu te iubeste mai bine lasi persoana respectiva sa plece si sa va gasiti fiecare pe cineva mai bun si mai potrivit. Ai decat o viata asa ca nu o lasa sa treaca pe langa tine, care esti mereu trist. Prețuiește fiecare zi si bucura-te si de cele mai marunte chestii pentru ca intr-un final totul o sa fie bine. Timpul le vindeca pe toate si fiecare o sa isi gaseasca jumătatea. Pastilele si psihologul nu o sa ajute asa mult daca tu nu incerci mai intai sa te gandesti la tot.

| Em14 explică (pentru ioanamaria2000):

Despartirea a intervenit din cauza alor ei, noi doi nu aveam ganduri de despartire, dar ai ei atat au insistat si au fscut o intr-un final sa se schimbe, ca deh. am o meserie riscanta...

| ioanamaria2000 a răspuns (pentru Em14):

Inteleg...nu stiu ce sa zic cu meseria riscanta..Si prietenul meu e acum in clasa a 12 la un liceu militar si vrea dupa sa dea la Academia Fortelor Aeriene. Sunt sigura ca e destul de riscant dar daca el asta isi doreste o sa fiu alaturi de el.
Toate meseriile sunt riscante intr-un fel sau altul. Cred ca parintii tai nu au facut bine...

| Em14 explică (pentru ioanamaria2000):

Eu sunt pompier,,,

| Em14 explică (pentru ioanamaria2000):

Parintii ei* ai mei nu au avut nimic impotriva, cu toate ca ea era despartita de un fost de cca 6 luni si ala incerca sa i faca rau avea 2 poze cu ea una in sutien la o piscina cu el si una in chiloti si o santaja cu alea ca i zice alor ei ca ea nu le-a zis lor ca merge cu el, si i am rezolvat problema, am facut orice posibil sa o nu impresionez ci sa i arat ca o iubesc.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mergi la psiholog, ti-ar face bine sa te asculte cineva deschis si sa-ti dea sfaturi bune si eventual daca chiar e nevoie si pastile.

| anonimg a răspuns:

Imaginează-ți durerea ta dublă: prin asta trece ea.
Care a fost cauza despărțirii? Aici sunt mulți adolescenți care trec prin astfel de situații, iar despărțirile lor nu imi trag atenția pentru că știu sigur că relațiile lor nu durează; și încerc să le fac suferința ușoară spunându-le de ce nu a rezistat relația lor.
Dar aici vorbim de oameni majori, și care s-au cunoscut de cel puțin doi ani.
Dacă suferi din pricina ei înseamnă nu că ai iubit-o, ci că încă o iubești. Trebuie deci să fie un lucru serios care a dus la despărțire. Se putea trece peste acel lucru sau chiar nu se putea? De multe ori în viață ne apar obstacole; ele au rolul nu de a ne slăbi, ci de a ne întări trecând peste ele și privind dincolo de ele. Persoanele cu experiență din jurul vostru ar fi salvat relația voastră.
Dacă se poate ignora motivul (sau motivele) care au dus la despărțire, atunci caut-o pe fata aceasta și continuă viața cu ea după voia lui Dumnezeu. Ea se va bucura mai mult decât tine.

| SkyPilot a răspuns:

Mai bine incerci cu niste sport, niste excursii, niste iesiri cu prietenii, cu activitati care te pasioneaza. Fa-ti si treaba la servici mai cu pasiune daca se poate. Tine-ti mintea ocupata! Nu te mai gandi la ea, fa sa dispara tot ce iti aminteste de ea si ai rabdare. Timpul le rezolva pe toate.
In ce priveste alta relatie ai dreptate, ai procedat bine!

| Em14 explică (pentru SkyPilot):

Mersii frumos

| DannyQ a răspuns:

Prietene fi tare, eu zic sa vă împăcați cumva. Poate că ar fi imposibil dar nimic nu este imposibil! Ai ținut mult la ea și cred că încă mai ții 2 ani ai 7 luni, nu este chiar așa ușor sa treci peste ei.Eu zic că nu s-a terminat aici deci ca să fie totul bine ca înainte impacati-va cumva. Insista!

| Em14 explică (pentru DannyQ):

Ea e genul incapatanata de aia tareeee, si nu am cum sa mai insist ca m-a blocat peste tot si inainte sa ne despartim complet a zis ca ea nu vrea sa ma vada sa sufar si era gen ametita de cap nu stia ce sa zica sau sa faca

| DannyQ a răspuns (pentru Em14):

Pai am văzut ce ai spus mai jos până a la urma nu mai sunteți niște copii mici și nimeni nu trebuie sa va împiedice să fiți împreună.

| ioanamaria2000 a răspuns:

E o situatie cam complicata...

| atcreziana a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva,eu zic sa iti ocupi timpul cu diferite actuvitati,te va ajuta sa uiti.
Incearca sa iesi cu prietenii,sa fii fericit, sa te distrezi, atunci cand nu te astepti mai putin poate aparea fata viitorului tau.
Nu uita, toate se intampla cu un scop, daca relatia asta s-a terminat inseamna ca nu totul a mers bine si au existat mici defecte care v-au afectat pe amandoi incat a-ti destramat relatia.