| Wordofthat999999 a întrebat:

Nutella, fineti sau orice ciocolata care se unge pe paine ingrasa tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

O felie de paine cu nutella are in jur de 150 de calorii. Un adult trebuie sa consume cam 2000 de calorii pe zi. Nu are nimic daca mananci 1-2 felii, dar depinde si ce mananci in restul zilei. Daca mananci 3 mese pline + 2 felii de nutella in timp vei pune pe tine.

| Elena9328 a răspuns:

Îngrașă foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, Ciocolata poate fi considerată ca fiind unul dintre cele mai sănătoase dulciuri. O ciocolată de calitate are în compoziţie multă cacao, zahăr şi lapte. Cele mai puţine calorii le are ciocolatea neagră, deoarece are puţin zahăr. Dar, asta nu înseamnă că o putem mânca toată deodată. Ciocolata ieftină are mulţi îndulcitori, tot felul de grăsimi şi E-uri deci ar trebui să o eviţi. Cumpărăţi o ciocolată de calitate sau mai bine poţi să o faci chiar tu. Se spune că ciocolata îngraşă, dar acesta este un lucru fals. Două-trei tablete de ciocolată nu au mai multe calorii decât o felie de pâine, un iaurt cu fructe, o banană sau un ciorchine de struguri. Dacă o vei consuma cu limită nu te vei îngrăşa. Mai bine mâncăm ciocolată decât o prăjitură, bomboane sau tot felul de foietaje care îngraşă foarte mult. Ciocolata nu creşte colesterolul deoarece grăsimile din ea provin de la untul de cacao care este mult mai sănătos decât alte grăsimi care se pot depune pe vasele de sânge. Ciocolata nu produce carii sau acnee. Dacă ne spălăm bine pe dinţi după ce consumăm ciocolată şi nu facem excese, atunci nu vom avea probleme cu cariile dentare. Acneea apare în adoleşcenţă din cauza schimbărilor hormonale, în nici un caz de la ciocolată sau dulciuri. Dacă vei consuma seara ciocolată nu vei fi mai agitată. Noroc!

| munteanuionvictor a răspuns:

Da,îngrașă. Se poate mânca o porție mică.

| Staif a răspuns:

Foarte tare. Pentru ca nu are ingrediente naturale.

| andrada2222 a răspuns:

Da ingrasa, dar daca mananci doar o felie nu cred ca ar cauza probleme foarte grave