| shhhs a întrebat:

Salut,
O mica intrebare: E sanatos sa bei apa dimineata pe stomacul gol? Dar apa cu lamaie tot dimineata?
Mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoRestForTheWicked a răspuns:

Salut!
E sanatos sa bei cat mai multa apa si mai ales dimineata pe stomacul gol, nu e sanatos sa faci exces cu lamaie pentru ca e un acid foarte puternic, acidul in esces e daunator mai ales intr-un stomac gol, produce carii, dereglari ale metabolismului etc...
bea apa cu lamaie dar cu masura si nu dimineata pe stomacul gol(parerea mea)
Sper ca te-am ajutat! big grin

6 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

De ce sa nu fie? Si eu cand ma trezesc dimineata prima data beau apa. Apa curata corpul de toxine si ajuta absorbtia vitaminelor si a mineralelor.

| IMC90 a răspuns:

Depinde si ce apa bei. Daca bei apa de pe balta nu e sanatos laughing In rest, e ceva normal (este recomandat sa bei macar 2l de lichide pe zi)

Apa cu lamaie pe stomacul gol nu este benefica. In timp poti ajunge la gastrita sau reflux gastro-esofagian.

| Zenithf a răspuns:

Tu nu stii vorba ceea: "dimineata manca ca un rege, dupa masa ca un print si seara ca un cersetor"?
Sfatul meu este sa manci bine dimineata, majoritatea caloriilor din micul dejun se consuma in cursul zilei, mai ales ca organismul este cel mai activ in orele diminetii, dupa masa sa manci eventual o supa si un fel-2 mai subtire iar seara sa mananci ceva subtire-subtire de tot. Gustarile dintre mese nu-s nici ele rele, in special un pahar de (cacao cu) lapte dupa ce ai facut sport.
Si sa bei multa apa, ca este sanatos, dar este bine sa nu bei apa in timpul mesei.

| ghiolbitza a răspuns:

Ok, cavitatea bucala umana e plina de bacterii. Acestea, impreuna cu saliva, ajuta la dizolvarea alimentelor. Totodata, printre aceste bacterii se afla si una care produce vitamina K. E recomandat sa bei o gura de apa dimineata pe stomacul gol. Lamaia este hipotensiva, incetineste/ calmeaza bataile inimii, deci nu cred ca e recomandat sa bei mai mult de un pahar cu apa si lamaie.Partea buna esta ce lamaia, ca si toate citricele, sterg orice gust/ miros neplacut din tractul digestiv.

| MeNoNヅ a răspuns:

Este sănătos să bei apă puţin călduţă pentru constipaţie! happy

| shhhs explică:

Mersi mult big grin