| LRS a întrebat:

Salut! O sa incerc sa fac un rezumat al problemei, de vineri 9 aprilie m-a luat greata pe timp de zi, miercuri pe 14 aprilie am fost la ecograf, toate ok, in afara ca la rinichiul stang mi-a mai ramas niste hidronefroza (m-am operat acum vreo 10 ani de problema asta) si ceva de fiere (vezica biliara), mi s-a dat un tratament pentru 6 zile, 3 zile metroclopramid, 3 zile bilichol, insa chiar si in zi de azi inca am greata, dureaza sa isi faca efectul sau ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fierea ta este inca inflamata, de aceea ai inca stari de greata, senzatii de voma.
Nu uita sa mananci doar mancarea dietetica, nimic prajit, gras, gretos, fara carnati, salmuri, afumaturi, fast food, cașcavaluri sau dulciuri.
Iti va lua o bucata de verme pana trece criza si iti vei revenii, dar pe viitor va trebuii sa eviti tot ce am scris mai sus, fiindca iti pot declansa o criza de fiere (colecist/ vezica biliara), avand deja o fiere lenesa.

| LRS explică (pentru Violleta2022):

Da, mi-a spus ca este alungita/inflamata, ideea e ca am stare de greata, dar de vomitat nu am vomitat deloc, m-am si fortat, dar pur si simplu nu pot, pofta de mancare am, dar starea de greata fluctueaza, acum o simt mai tare, dupa mai putin si tot asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LRS):

Da, si greata este un simptom al crizei de fiere.
Incearca sa mananci numai mancaruri usoare si sa te odihnesti, pana trece criza.
Daca nu vomiti inseamna ca nu esti in plina criza, ceea ce-i bine pentru tine, ca nu s-a declansat.

| LRS explică (pentru Violleta2022):

Sa nu o luati in nume de rau, doar spun, nu stiu exact in ce calitate vorbiti, dar oricum apreciez foarte mult raspunsurile, ideea e ca nu stiu ce sa fac, daca sa mai merg la un control sau nu pentru ca nu stiu cat tine in mod normal chestia asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LRS):

Vorbesc din propria mea experienta, de fosta bolnava de colecist, timp de 15 ani. Totul a inceput cand inca eram adolescenta, cu greturi si stari de voma cand mancam ceva mai gras, sau prajit.
Am avut un colecist lenes si in timp s-a format nisip, iar apoi totul s-a transformat in pietre.
Am suferit pentru 15 ani pana am decis sa ma operez, fiindca crizele erau din ce in ce mai dese si durerile insuportabile.
Sunt multi ani de atunci si pot sa spun ca sunt linistita si fericita, fara colecist.

| Zuzu1991 a răspuns:

"ceva de fiere (vezica biliara)"... CE?!? FOARTE EXACT?!?

de ce urlu? pentru ca maica-mea a murit din cauza ca POTAILE de doctori au zis ca are ceva chiar acolo, pentru ca vomita tot ce manca, si tot metroclopramid i-au dat si dupa 3 luni de perfuzii "bineinteles" ca in sfarsit au descoperit o tumoare de 5cm la creierul mic, fierea nu avea nici pe dracu'

sfatul meu e sa te duci la doctor si sa NU TE LASI pana nu au un diagnostic dovedit, iar daca nu au sa le faci reclamatii pana la D-zeu si apoi sa te duci la o clinica privata unde pentru banii tai ai dreptul sa le ceri un diagnostic dovedit!

| Dintrebare a răspuns:

Deci ai terminat tratamentul primit si nu te simti bine. Parerea mea este sa mergi inapoi la medic si sa ii zici. Numai medicul poate sa iti spuna care e situatia si ce trebuie facut. Nu lasa sa treaca timp, pentru ca atat vreme cat nu te simti bine, e clar ca boala e acolo si nu o sa treaca de la sine

| Laura162 a răspuns:

Nu dureaza atat, ar fi trebuit sa vezi imbunatatiri din ziua 1 (metoclopramid are efect de la prima pastila).

"Ceva de fiere" poate insemna multe, nu doar o "fiere lenesa".

Exista vreun pattern sau se instaleaza aleatoriu? Dimineata? Dupa o masa? Ametesti? Migrene? Voma (in jet, verde, galbena) sau doar senzatie de greata? Orice alte simptome? Urmezi vreun tratament, in afara de metoclopramid+bilichol (unele medicamente, respectiv produse naturiste dau stari de greata)? Etc. Sunt foarte multe cauze posibile si nu toate legate de fiere (posibil sa se fi suprapus fierea incarcata cu cauza reala si sa fi indus in eroare). Detaliile orienteaza spre un tratament mai tintit pe cauza, nu doar efect.

Pana ajungi la doctor (da, mergi inapoi la doctor) si nu esti diabetic(a), poti sa incerci cu ghimbir. Actioneaza si la nivelul aparatului digestiv, si la nivelul centrului vomei (in general problema la la una din astea 2).

| LRS explică (pentru Laura162):

Nu a fost foarte explicita doamna in legatura cu fierea, dar daca nu ma insel a spus ca e alungita/inflamata, chiar daca am senzatia de greata, nu pot sa vomit, m-am si fortat, in afara de tratamentul pe care mi l-a dat nu am mai urmat nimic, de cand ma trezesc o am si fluctueaza, acum o simt mai tare, acum mai putin si tot asa.