| Emy52 a întrebat:

Salut omenire.
Dau fundiță.

Ceva sfaturi pentru a ajunge la greutatea normală mai rapid decât într-un an sau așa ceva (medie) pentru 13 ani?
Sunt sub medie, nu peste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este un deficit caloric si un antrenament.
Caloriile sunt un numar dintr o mâncare, de exemplu un mar are 52 de calorii la 100g, acum depinde si de g, adica daca mananc 2 mere de care amandoua au 100 g+100 g=200 g adica 104 calorii. Este foarte important caloriile, putem bea calorii usor si sa ne îngrașăm.
Noi avem un nr de calorii in care ne putem mentine, slabi sau îngrașa. Iti poti calcula cate calorii trebuie sa mănânci de pe google sau cu aplicatia eat&track, este foarte bună si este in romana.
De exemplu eu ca sa ma mentin sa nu ma ingras sau sa slăbesc trebuie sa mananc 2800 de calorii, ca sa slabesc trebuie sa scad caloriile cu cate 100, 200, 300, 400 si pana la 500, nu trebuie sa treci de 500 pentru ca iti poti face rău. Iar ca sa ma ingras tot asa, adica trebuie sa le cresc de la 2800, 2900.
Sfatul meu este sa incepi cu cate calorii ai sa le scazi treptat, cand incepi scazi 100 de calorii din caloriile de menținere, dupa 2 săptămâni scazi in 100, peste 2 inca 100 pana ajungi de genul eu am 2800 de menținere, eu trebuie sa ma limitez la 2300 pentru ca daca mai scad poate afecta organismul.
Legat de antrenament poti gasi pe YouTube, tik tok, google antrenante de slabit. Găsești oriunde si poți face de acasa gratis. Iti stabilești un program de antrenament cum iti este si timpul, sa nu fe încurce. Si mai este o chestie care este somnul, somnul este cel mai important, trebuie sa dormi 7-8 ore in fiecare zi, daca nu dormi 7-8 ore in fiecare zi poti sa fi obosit/a si sa nu mai poti face nimic sau corpul tau nu mai poate progresa. Cam atat. Cele mai importante lucruri sunt alimentația, antrenamentul si somnul.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca spuneai ce greutate ai acum, te-as fi ajutat cu un sfat sau cu un calcul IMC.

| sierra1 a răspuns:

Hai să reluăm discutia peste vreo 5-6 ani, până atunci mai crești

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Sfat. Să nu te preocupi de asta. Ești în perioada de creștere.

| DovleacTurbat a răspuns:

Papă de toate, cărnuri, lactate, fructe, legume, salate, fa ți shake-uri, noaptea dormi nu sta la pc, consumă apă nu rahaturi, fa ți un set de analize și vezi daca ai vreo deficiență/carența in organism.

| Esti a răspuns:

Spui ca ești sub medie fapt pentru care eu înțeleg ca ești mai slaba decât ți-ai dori. Îți recomand sa te apuci de un sport cu un antrenor. Este important sa te tonifiezi frumos, dar ținând cont ca ai 13 ani sa nu blochezi procesul de creștere prin folosirea greutăților foarte mari.
Un antrenor bun te poate sfătui și cu privire la alimentație astfel încât sa te ajute și Alimentația sa îți atingi obiectivul dorit.