| dfwq23 a întrebat:

Pe 14 îmi scot aparatul dentar dupa 2 ani de chin purtand elastice. Medicul mi-a spus că dupa ce mi-l va scoate, voi purta o placuta.
Ce e aia placuta si cat timp o voi purta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pe 14 îmi scot aparatul dentar" - vei fi răpitoare/răpitor

plăcuța asta :

http://drleiaorto.ro/articole/aparate-mobile/

o ții cât zice medicul, intreabă-l pe el!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

S-ar putea sa fie o bucata de plastic cu forma danturii tale ca sa iti ramana dintii in felul asta si sa nu se strambe la loc.
Eu am purtat asta timp de un an.

| WhiteLife a răspuns:

Daca e vorba de retainere, sunt niste placute lipite in spatele dintilor, care nu te deranjeaza cu absolut nimic. Eu cred ca le am de vreo 3 ani, dar nu am mai fost la un control din toamna. Daca e vorba de gutiere, cum s-a explicat in primul raspuns, s-ar putea sa fie nevoie sa le porti doar noaptea. Timpul im decide ortodontul in functie de fiecare caz, dar nu vei mai avea dureri sau discomfort ca inainte.