| Alverto a întrebat:

Salut, pe o cutie de suc (ex: portocale) scrie ca sa se consume în 3 zile de la deschidere, are ceva daca de la deschidere mai este consumat 2-4 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E recomandare. Dacă ai noroc și stomac tare, poți să=l bei și după o săptămână

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca il consumi in maxim 3 zile, nu poti pati absolut nimic. Daca il consumi dupa, producatorul nu isi asuma niciun risc daca ti se face rau. Sincer sa fiu eu am consumat sucuri naturale si dupa o saptamana daca nu miroseau sau aveau gust de fermentat si alte produse chiar dupa o luna de la data expirarii.

| Eugen80 a răspuns:

Oxideaza continutul si poate fermenta si cu siguranta iese din garantie. Practic producatorul nu-si mai asuma raspunderea asupra calitatii prodului daca tu nu respecti recomandarile lui.
Apoi nu utia ca nici depozitare si transportul nu sunt perfecte, asa ca eu niciodata nu ma incred in datele de expirare si le caut sa fie cat mai proaspete.

| JulyDreams a răspuns:

Eu cred ca isi schimba gustul daca intra in contact cu aerul. Dupa deschidere incearca sa scoti aerul din sticla strangand-o. Sau pune-l in sticle mai mici, incat sa fie pline. Apoi pune-l la frigider.