| SasukeCS2 a întrebat:

Pentru un prieten: M-am reapucat de sala de fitness de 25 de zile (anul trecut imi facusem un abonament pe o luna si apoi nu am mai fost). Programul meu este asa:
1) Piept+Abdomen
2) Biceps+Antebrat+Umeri
3) Pauza
4) Triceps+Spate
5) Picioare
6) Pauza
7) Reiau programul
Bun... Antrenamentul il fac dupa ce ma scol, ma duc la sala adica la 9:00. Am 18 ani 1, 85 m si 66 Kg.
Ce parere aveti de programul meu este bun?
Nu prea am forta si ma cam fortez (la ultima serie) mai ales la biceps, fac 3 serii de cate 10 repetari. Nu am avansat in forta la biceps si trebuie sa mai mentionez ca nu am facut febra deloc la biceps (acum anul asta dupa ce m-am reapucat) de ce? Si inainte de sala faceam flotari acasa o data la 2 zile, faceam flotari 12 repetari X 9 serii = 108 cu 30 secunde pauza intre serii, totul mergea bine pana cand intr-o zi am consumat 250 ml de suc energizant ca gandeam ca daca am mai multa energie fac mai multe... de unde abia facusem 3 flotari si la a 4-a au inceput mainile sa imi tremure si am cazut, nu mai puteam sa fac nici macar 1, oare din cauza energizantului? Cat despre abdomen la fel o data la 2 zile, 30 de repetari X 8 serii = 240, la inceput (in prima saptamana) am facut febra dar mai tarziu nu am mai facut febra si cand facem dupa ziua de pauza simteam durere in tot abdomenul (cee ce nu simteam la inceput). Am vreo problema sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum lucrezi acum bicepsul concret? Ce exercitii faci si cate serii x repetari pe exercitiu?

Spate+triceps? Ai timp sa lucrezi si spatele si alta grupa la acelasi antrenament?

| SasukeCS2 explică (pentru Cosmin86):

Pai la biceps fac 3 serii, 10 repetari. Sunt 4 exercitii: acestea 2: http://www.youtube.com/watch?v=21EpHRJTT34&feature=fvwrel asta http://www.youtube.com/watch?v=QwwyyR4F8oU si asta decat ca are si un scaunel pe care stau http://www.youtube.com/watch?v=5ymM3e8K2Qc&feature=fvwrel.
Si la spate sunt 4 exercitii pe care le fac tot asa 3x10.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SasukeCS2):

3 serii, 10 repetari pentru fiecare exercitiu.
Le faci corect, lent si fara capetele miscarii? Daca da, atunci mareste greutatea.

| SasukeCS2 explică (pentru Cosmin86):

Le fac corect dar nu lent, le fac chiar repede si la ce te referi prin capetele miscarii? Cat despre greutate, cu mai mult nu pot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Da, pai de-aia nu faci febra si probabil progresezi lent.

Daca faci exercitiul rapid muschiul se lucreaza din parti. Trebuie sa eviti cat se poate sa le faci rapid, lent, ca aia din imagine, miscare controlata, muschiul sa fie SUB TENSIUNE pe parcursul exercitiului, sa stimulezi fibrele.

Fara capetele miscarii inseamna ca nu ridici pana pana sus si nici nu o cobori pana jos, sus de tot si jos de tot ( ca aia in clip ) muschiul se relaxeaza, evita asta.

La biceps e foarte usor sa te antrenezi gresit.

| Flaviucu a răspuns:

Nu ai problema. Incearca sa ridici greutati mai mari sa iti faci putin tonus nu febra musculara, aia se face daca te apuci de sala dupa ceva timp pauza. Nu trebuie sa te fortezi deloc, nu mai face pauza intre antrenamente deoarece pierzi foarte mult. Faci in fiecare zi cat de putin dar sa nu stai intr-un loc. Alearga putin, alergand iti formezi si abdomenul si o sa simti ca ai febra primele 2-3 zile. Si piept+abodomen? Nu prea merge. fa piept+mingi medicinale aruncate de la piept 4 serii a cate 20-25 aruncari.

| CaponeM a răspuns:

Salut, in primul rand nu, nu ai vre.o problema sau ceva doar ca organismul tau reactioneaza altfel la efort(treaba cu febra musculara, care se obtine atunci cand muschiul respectiv este epuizat extrem de mult). Programul, in mare, e bun dar depinde ce vrei sa obtii de pe uram acestui tip de antrenament, forta, masa musculara, striare musculara, trebui sa tii cont si de grupele tale musculare deficitare si sa le acorzi o atentie mai mare.Sucul energizant, depinde ce ai consumat, si aici fiecare organism e diferit deci reactioneaza diferit. Febra musculara, apare dupa un antrenament executat corect(repetarile efectuate aproape incet NU REPEDE REPEDE SA FAC UN NUMAR MARE DE REPATARI, si un raport bun intre greutate si energia de care dispui in momentul respectiv)... daca nu ai febra din 3 serii a cate 10 repetari la biceps si vrei neaparat sa ai, e simplu: creste greutatea, daca nu poti asa mentine greutatea actuala si mareste numarul de serii(daca nu vrei sa te striezi, daca vrei poti creste numarul de repetari pe serie) sper ca te.am ajutat succesuriwinking