| Daniel1981 a întrebat:

Port ochelari de vedere de vreo 8 luni. (-0, 75, respectiv -0, 50).
De la o perioadă am observat că pe timp de noapte văd luminile distorsionate, înflorite. (Semafor, farurile de la mașină, stâlpii de lumină etc). Este foarte deranjant. Ca și cum se prelungește acea lumină.
Am observat că nici vederea nu mai e așa clară ca înainte.
Am fost la control, însă acolo mi s-a spus că e totul în regulă. Simt că pe zi ce trece e mai rău.
Ce rămâne de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 70gabriela70 a răspuns:

Daca ti se intampla mai rar este de la oboseala. Daca ti se intampla des este probabil din cauza ca ti se maresc dioptriile. Ei iti spun ca este totul ok pentru ca daca ti-ar da o dioptrie mai mare ti s-ar obisnui ochiul cu ea chiar daca nu ar fi cazul. Trebuie sa incerci sa iti antrenezi ochiul, sa iesi mai des afara sa privesti lucrurile in distanta.

| Daniel1981 explică (pentru 70gabriela70):

Faza e că nu dorm nici cele 8 ore, sau dacă le dorm, le fac la alte ore...
Gen... De la 2 noaptea până la 11-12 ziua, când sunt liber. Probabil și de aici.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Daniel1981):

Posibil.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Limiteaza-ti oreel in fata unui ecran electronic, ca acela afecteaza vederea cel mai rau.
Eventual ia o pauza totala sa mai citesti sau sa stai pe mobil sau PC pentru 2-3 saptamani si vei vedea daca vederea s-a imbunatatit.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Asa patesc si eu cu ochiul drept la care am -0.50( mometan stangul pare sanatos) si am observat ca chestia asta se accentueaza doar daca am ochii obositi, stau pana tarziu si dorm mai putin de 8 ore pe noapte. Altfel nici nu bag de seama.