| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Pot avea carie interdentara dar ea sa nu se vadă pe radiografie? Adica am un punct maroniu între 2 masele (se vede doar cu blitul) si nu știu ce este. Pe radiografie nu se vede nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, de asta se face și consult.

| AndreySebY123 explică (pentru Frank51):

Pai și nu este un pic ciudat? Dacă era carie nu trebuia sa se vadă și pe radiografie?

| alex495 a răspuns:

Poate fi o pata de cafea sau e o carie la inceput. Inca nu a sapat in dinte de aia nu se vede

| AndreySebY123 explică (pentru alex495):

Si daca e carie la inceput e ok? Poate fi tinuta sub control fara sa o curat și sa o plombez?

| LittlePoppy a răspuns (pentru AndreySebY123):

" Poate fi tinuta sub control fara sa o curat și sa o plombez?"
Trebuie curatata si plombata. Altfel, avanseaza.
Dar daca se vede doar cu blitzul, poate e o pata, poate o depunere de piatra, orice. De aia trebuie si consult.

| AndreySebY123 explică (pentru LittlePoppy):

Ok mulțumesc!

| alex495 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Depinde cat de la inceput e. Cel mai bine o plombezi