| aLeks_4722 a întrebat:

Salut, practic parkour, si deh. mai si cad uneori, ma accidentez, dar de obicei loviturile trec de la sine, refuz sa cred ca pentru acea cazatura minora sa imi pun mana, piciorul. in ghips. Ei bine s-a intamplat acum 1 luna jumate - 2 cred, am calcat cumva stramb la o saritura, si ma durea atat de tare incat nu puteam sa ma ridic de jos, mi-am dat imediat adidasul jos si am inceput sa masez zona accidentata, si imi trecuse aproximativ, si cum sunt eu ambitios, am continuat sa fac miscarea, pentru ca era prima data cand o faceam, si a doua oara, cu piciorul accidentat mi-a iesit bine, ei bine acum dupa alea 2 luni piciorul inca ma doare la unele cazaturi, daca il solicit la efort foarte mare incep sa simt durerea, pe undeva sub glezna, si nu sunt sigur daca e ceva grav, sper sa nu fie, voi ce sfaturi imi puteti da? Si va rog nu imi dati sfatul cu doctorul, pentru ca ma voi duce si acolo, dar deocamdata vreau un sfat aici, nu vreau sa imi opresc antrenamentele. Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Aici vei gasi informatii suplimentare si completari la ceea ce iti voi zice: http://www.getfit.ro/
In primul rand, trebuia sa te duci la doctor atunci, dar nu-i nimic. In al doilea rand, nu opri neaparat antrenamentele, dar redule si incearca pentru o perioada sa faci alte antrenamente, de tip stretching si intarire a musculaturii si oaselor in primul rand. Daca nu faci alt sport in afara de parkour, ai slabe sanse sa te dezvolti cum trebuie in acest domeniu.
In primul rand, gimnastica care nu e doar pentru fetite; ligamentele te rup daca nu ai grija de ele, trebuie sa le intinzi mult si bine ca ele sa se obisnuiasca cu efortul, trebuie iti intaresti oasele prin sarituri simple dar multe, prin lovirea oaselor ca la antrenamentele luptatorilor pentru ca loviturile sa fie mai putin simtite. Trebuie sa faci o incalzire serioasa de fiecare data cand faci free-running, ca sa nu te mai accidentezi asa grav.
Alimentatia trebuie sa fie bogata in minerale, mai ales calciu, magneziu si vitamina D (asta poti sa o iei stand la soare dimineata vreo jumatate de ora - se produce in piele sub actiunea razelor soarelui). De-altfel trebuie sa mananci mai multe proteine si o cantitate considerabila de carbohidrati. Proteinele ca sa iti intaresti si dezvolti muschii (foarte important sa faci asta) si carbohidratii pentru o energie buna (fara ca sa iti mananci rezerva de glicogen din muschi si ca sa nu slabesti muschii).
Legat de accidentarea ta, iti va trece, mai ales daca lucrezi corect glezna, dar nu fa greseala sa nu vezi daca ai ceva acolo, nu poti fi sigur; si eu m-am accidentat la cot o data si m-a tinut durerea o luna de zile, uneori o mai simt si acum dar nu e o durere insemnata. Ai grija articulatiile gleznei, genunchilor, coloana, umerii, coatele si incheieturile palmei/mainii sunt foarte sensibile in unele situatii si pozitii. Ai grija de ele ca sa nu patesti ceva.

Bafta!

6 răspunsuri:
| Allex_9984 a răspuns:

Da frate.du-te la medic! te pup la coite

| SoulReaver a răspuns:

Incearca o glezniera, ceva creme, un masaj profesionist la picior.

| UrbanNinja a răspuns:

Lasa parkourul pentru un timp, ia o pauza.
In ritmul asta nu o sa-ti treaca niciodata.
Si eu practic parkour, de 3 ani, si stiu cum e.oh go on.
Stai 2 saptamani linistit.si.neaparat du`te la un medic, poate fi ceva grav ce se poate agrava si mai rau in timp.

| Kiddc a răspuns:

Vad ca esti pasionat de paekour asa ca decat sa trebuiasca mai tarziu sa renunti mai bien emrgi sa te asiguri ca totul este in regula cu piciorul

| yubaretzul a răspuns:

Fa-ti masaj la picor cateva zile si daca, degeaba dutela un doctor.

| SynC_3975 a răspuns:

Ceva de genul am patit si eu numai ca mult mai grav.In februarie am mers la ski si am avut o deplasare f mare de humerus cu fractura.Aceasta a necesitat o operatie destul de complicata. Dupa 1 luna m-am reapucat de freerunning(parkour cu flipuri) si la un roll mi-am rupt clavicula.Din mai si pana acum numi por misca mana cum trebuia si e pacat pentru ca am doar 14 ani.Asa ca afatul meu esta sa va lasati de Parkour/Freerunning daca nu aveti locuri speciale pentru antrenamente!