| fghjklkj a întrebat:

Precizez ca am dantura varza de la droguri, nu cred ca am dinte sa fie ok.
De vreo 3 zile am ceva puroi la masea (presupun asta pentru ca am o bila-n maxilar si daca-mi misc limba intr-o pozitie inconfortabila simt o intepatura si ma tine cumva acolo, nu stiu sa exlic).
Intrebarile mele sunt: Ce dracu ar trebui sa fac?
Nu pot merge la dentist ca este carantina... sa-mi cumpar antibiotice ceva? Daca da, ce trebuie cumparat mai exact si cum se administreaza?
Sau o sa treaca de la sine, fara sa fac nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Incearca sa suni cam la toti dentistii din zona, unde te poti deplasa. e de urgenta si trebuie sa existe un cabinet macar in orasul tau care sa fie deschis pentru astfel de situatii.
Nu lua antibiotic de capul tau si suna de urgenta.

| RavenNymph a răspuns:

Ia legătura cu medicul de familie, el ar trebui să te redirecționeze catre un medic stomatolog. Părerea mea e ca n-ar trebui să iei nimic de capul tău și în niciun caz să stai pur și simplu. Este o urgență medicală și este prevăzută în declarația pe proprie răspundere. Este dreptul tău la sănătate.
Ai grijă de tine și multă sănătate!

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.