| poopsik a întrebat:

Prietena mea are sindromul ovarelor polichistice si vreau sa stiu daca dupa tratament va putea ramine insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Se poate! Ai dreptate, i se poate spune si (in primul rand) sindrom = Polycystic ovary syndrome (PCOS)
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycystic_ovary_syndrome
Pentru clarificare sindromul denumeste o multitudine de semne si simptome care "merg/ se manifesta impreuna" (traducerea din greceste a cuvantului sindrom asta inseamna) si care nu au intotdeauna o cauza clara.
Medicina traditionala orientala face minuni in asemenea cazuri (parol!).
Oricum se poate ramane insarcinata.
Poti sa ai chist/uri pe dreapta si in luna urmatoare ovarul de pe stanga iti face bucuria.
Multa sanatate.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cele mai multe femei cu aceasta boala reusesc sa dea nastere la copii sanatosi dupa tratament.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă organismul răspunde pozitiv la tratament poți rămâne însărcinată.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Se poate! Ai dreptate, i se poate spune si (in primul rand) sindrom = Polycystic ovary syndrome (PCOS)
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycystic_ovary_syndrome
Pentru clarificare sindromul denumeste o multitudine de semne si simptome care "merg/ se manifesta impreuna" (traducerea din greceste a cuvantului sindrom asta inseamna) si care nu au intotdeasuna o cauza clara.
Medicina traditionala orientala face minuni in asemenea cazuri.
Oricum se poate ramane insarcinata. Poti sa ai chist pe dreapta si in luna urmatoare ovarul de pe stanga iti face bucuria.
Multa sanatate.

| micurutza2005 a răspuns:

Da cred ca va putea dupa ce scapa de aceasta problemuta dar se poate intampla si asa sa ramana insarcinata daca insistati asupra conceptiei, doar niste chisturi pe ovare nu pot fi asa de pacatoase, se mai elimina din ele, se mai resorb, cu tratament endocrinologic si de la ginecolog problemele se rezolva nu e asa grav.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

si eu am avut aceasta problema am avut chist pe ambele ovare de 4cm nu am ramas insarcinata 4 ani dupa care am hotarit sa merg la un ginecolog unde m-a depistat ca am chist si asta este problema mi-a dat tratament diane 35 timp de 3 luni, dar eu am urmat acest tratament doar 2 luni si dupa 4 luni am ramas insarcinata.

| unicka a răspuns:

Eu am ramas insarcinata

| Alex_Andra_Renata_1995 a răspuns (pentru unicka):

Fara nici un tratament? Eu am acceasi problema dar nimic sad

| MikyMi a răspuns:

Daca totul e in regula dupa tratament si isi doreste tare mult un bebe, cu rugaciuni la Doamne Doamne sigur va ramane insarcinata!
Bafta si sanatate prietenei tale!

| alina_4026 a răspuns:

Da poti ramine insarcinata dar mai cred ca depinde si de organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ovarele polichistice nu sunt un sindrom, ci o boala, da, poate ramane insarcinata si in timpul tratamentului, nu numai dupa tratament, oricand daca trompele sunt libere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shoote, sindromul polichistic presupune si manifestari in afara bolii (paciente care au doar simptomele fara a prezenta si boala ), pe cand boala implica afectiunea propriuzisa, eu cred ca doamna sufera de boala ovarelor polichistice si nu de sindrom.
Daca gresesc, corectati-ma.

| mada_2194 a răspuns:

Da daca tratamentul este unul dintre cele mai bune si mai depinde de ce medic o trateaza si eu am fost in situatia ei si acu am un copilas minunat