| Marius1902 a întrebat:

Salut,prieteni! Acum aproximativ un an am avut un mic accident : in timp ce jucam handball cineva m-a dezechilbrat si am cazut pe umăr.Pe moment nu m-a durut foarte tare astfel încât brațul era încălzit, însă după vreo 2 ore a început sa se instaleze durerea..De aceea, seara am mers la spital, unde un doctor a început sa îmi miște umărul până când s-a auzit o pocnitura (probabil ca era puțin sărit).A trebuit sa port timp de 14 zile o fașă ce imi ținea mâna imobilizată și lipită de piept. După ce a trecut perioada, iar umarul a revenit la normal, am observat ca omoplatul de pe partea aceea era mai "ieșit" in relief decat celălalt.Am mers din nou la medic unde mi-a spus ca este 100% normal fiindcă mâna fiind imobilizată timp de o vreme, a apărut un dezechilibru intre omoplati si mi-a spus sa fac anumite exerciții pentru a reveni la normal.Am lucrat cat de mult am putut,însă tot nu se vedea vrea îmbunătățire,însă am zis ca poate pe parcurs, usor, ușor se va rezolva problema..Acum însă a trecut un an de zile și ma gandesc sa merg iar la un doctor mai specializat sperând ca se mai poate face ceva în această privință. Chiar nu aș vrea sa rămână așa toată viața..Plus ca sunt și in perioada cand acneea este in floare, pot spune ca am un spate oribil. Întrebarea era daca aveți ceva sfaturi în legătură cu problema mea si dacă credeti ca se mai poate rezolva ceva? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Trebuie perseverenta foarte mare la chestiile astea. Umarul este cea mai complexa incheitura din organism, deci ca sa o vindeci sau sa o re-echilibrezi e nevoie de multa rabdare.

Incearca sa iti dai seama unde este problema, in ce directie e deplasat osul pentru a putea intari muschii in directia opusa.

De exemplu:

Pentru umeri inegali pe verticala incearca deadlift-uri, ridicari in umar cu gantere.

Daca umarul ranit este deplasat in fata fa exercitii pentru muschii spatelui sau pentru muschii din spate ai umerilor, si evita orice forma de impingeri la piept.

Daca umarul ranit este deplasat in spate, fa impingeri la piept, ridicari de greutati, etc.

Un exercitiu foarte bun pentru echilibrarea omoplatilor este "face pulls"

https://www.youtube.com/watch?v=rep-qVOkqgk

Succes