| Căƚăʅιɳ a întrebat:

Salut prieteni am o serie de intrebari pentru voi legat de o problema c u un fir de par de caine
1.Care ar fi semnale pe care corpul le trimite ca firul de par a ajuns in plamani
2.Sa ziceam ca am operatia necesita amputarea unu plaman sau e ceva mai usor
3.Am o tuse seaca si aveam o respiratie mai greoaie(nu mai am)si am facut un pic de febra pot fi astea semnale?
4.Cum pot face diferenta intre o raceala si firul de par la plaman?

Cele mai bune raspunsuri fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. De obicei nic unul.
2. Asa ceva nu se opereaza, in nici un caz nu se face pneumectomie (operatie care se face numai intr-un cancer).
3. Astea sunt semne de tarheobronsita, n-are legatura.
4. Intr-o reaceala ai simptome, daca aspiri un fir de par in plaman nu ai de unde sa-ti dai seama

| Căƚăʅιɳ explică (pentru Brigaela):

Gata iti dau fundita da multumesc ca nu mai puteam de frica muream.dar totusi sa zicem ca firul de par ajunge in plamani cum il scoate de acolo e am auzit ca chirurgical
Trebuie sa recumosc ca tusea sa mai domalit cu antibiotice
sper cami poti raspunde cat mai curand

| Brigaela a răspuns (pentru Căƚăʅιɳ):

In fiecare zi aspiram fire de par sau de tesaturi sintetice si totusi nu patim nimic. gandeste-te la crescatorii de animale cat par aspira si nu le scoate nimeni nici un plaman.

| Căƚăʅιɳ explică (pentru Brigaela):

Gata iti multumesc ca mai scos din depresie ca de vreo 7 zile nu mai pot tusesc si credeam gata am luat un fir mor cat de curand
deci chiar iti multumesc m-am informat despre traheobronsita si se potrivesc sintomelor mele dar totusi eu sunt mai greu de cap si mai pun o intrebare
in cazul traheobronsite poate sa apara si respiratia greoaie ca tuse seaca am febra am avut putin darr acum nu mai am respiratie greoaie
si inca o intrebare acesta boala poate fi cauzata si de o zi in zapada ca eram plin de zapada si mi-a fost un pic frig

| Brigaela a răspuns (pentru Căƚăʅιɳ):

Traheobronista se insoteste intotdeauna de 3-4 zile de respiratie greoaie, chiar dureroasa. Este provocata de orice scadere a imunitatii, foarte adesea de expunerea la frig si umezeala.