| Nadelica_Danut_Si_1982 a întrebat:

Salut, puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia cardului de sanatate, de ce acte am nevoie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DenisIonut01 a răspuns:

Conform cnas.ro si mai exact aceasta adresa http://www. cnas.ro/casmb/page/cardul-national-de-asigurari-de-sanatate.html

care are atasata acest pdf unde scrie ce acte ai nevoie ( http://www. cnas.ro/casmb/media/pageFiles/Lista%20documentelor%20necesare%20pt%20eliberare%20card.pdf )

Lista documentelor necesare pentru eliberarea cardului de asigurat
După prelucrarea cererii depuse la registratura CASMB sau a cererii efectuate pe internet,
veți primi un SMS prin care sunteți invitat/invitată să vă prezentați la sediul CASMB din Str. Vasile
Lascăr, nr. 27, București pentru a intra în posesia Cardului Național de Asigurări de Sănătate
Eliberarea cardului se face direct titularului sau unei persoanei delegate de acesta.
Documente necesare pentru eliberarea cardului – CERERE DEPUSĂ DIRECT
(SAU TRANSMISĂ PRIN POȘTĂ) LA UNA DIN REGISTRATURILE CASMB
Pentru eliberarea cardului direct titularului
- Copie act de identitate titular card (dacă aceasta nu a fost depusă odată cu
cererea);
- Codul primit prin SMS (dacă este cunoscut).
Pentru eliberarea cardului persoanei împuternicite să ridice cardul în numele
titularului
- Declarație împuternicit;
- Copie după actul de identitate al titularului cardului (dacă nu a fost depusă odată
cu cererea);
- copie după actul de identitate al persoanei împuternicite să ridice cardul în
numele titularului.
Documente necesare pentru eliberarea cardului – CERERE EFECTUATĂ PE
INTERNET
Pentru eliberarea cardului direct titularului
- Cererea de eliberare a Cardului Național de Asigurări de Sănătate primită pe email,
completată și semnată de titularul cardului, pe verso se va trece codul
primit prin SMS (dacă este cunoscut);
- dacă nu se poate prezenta cererea primită pe e-mail, se va completa la ghișeu,
o declarație, ce va înlocui această cerere;
- Copie act de identitate titular card.
Pentru eliberarea cardului persoanei împuternicite să ridice cardul în numele
titularului
- Cererea de eliberare a Cardului Național de Asigurări de Sănătate primită pe email,
completată și semnată de titularul cardului, pe verso se va trece codul
primit prin SMS (dacă este cunoscut);
- dacă nu se poate prezenta cererea primită pe e-mail, se va completa la ghișeu,
o declarație ce va înlocui această cerere;
- Declarație împuternicit;
- Copie după actul de identitate al titularului cardului;
- Copie după actul de identitate al persoanei împuternicite să ridice cardul în
numele titularului.