| diesel94 a întrebat:

Salut,
Sa incep cu inceputul, Mi s-a rupt caninul, mi-a curatat unul din canalele radiculare iar altul l-a asupat ( ca nu a fost curatat bine de de alt dentist ) mi-a pus pivot si saptamana viitoare urmeaza sa imi puna si coronita, mai am un pivot la alt dinte de ani de zile si e ok, pana aici toate bune si frumoase. Am o problema la dintele acela care e situat intre Canin si Incisiv

S-a infectat odata de muream de durere apoi am luat antibiotice si a trecut, dupa 2-3 luni s-a infectat iar si mi s-a format o punga mica de puroi in cerul guri care cand apasam cu limba pe ea simteam ca imi explodeaza dintele, apoi am inceput sa iau augumentin de 1200 si dupa 2 zile durerea de la dinte a disparut ( asta a fost acum 2 luni ) dar de atunci tot mi se mai umfla in cerul gurii 1 data pe saptamana ( fara dureri ) trag ca si cand as " suge " si punguta aceea se sparge si dispare si presiunea din dinte, cand se sparge si trag din ea simt ca imi smulg nervul dintelui.
Am facut o radiografie la Canin si la dintele asta, si s-a vazut ca am o punga de puroi la radacina lui ( sau chist cum ii mai zice ), dupa ce imi pune coronita pe acel canin reconstruit cu pivot ( nu stiu ce material e dar e e dur ( nu e metal ) e ceva ciment dentar facut cu laser ( cred ) o sa inceapa sa se apuce de acel dinte bolnav de care v-am vorbit.
Bun, de ce v-am scris atata? Pai imi e foarte frica sa nu ajung la rezectie apicala ( am vazut pe youtube cum se face si nu as vrea sa trec prin asa ceva, mai bine il extrage )
Voi ce credeti? ca o sa trebuiasca sa imi faca rezectie apicala pentru a scoate ( >chistul= punga de puroi?
Iata si un link cu rezectia apicala :http://www.youtube.com/watch?v=7rysDtM3Ask

Va multumesc ca a-ti citit tot ce am scris aici si imi cer scuze de greseliile gramaticale.
Astept raspunsuri de la cineva cu ceva experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cocochannel a răspuns:

Pai stai un pic, nu am inteles: cum adica sa-ti puna pivot si coronita pe canin, cand un canal nu e curatat cum trebuie? Si cum sa ti-l si astupe inca? Iti dai seama ca acolo se va dezvolta o infectie si apoi trebuie sa strice iar coronita pivot si sa se apuce de gaurit din nou?
Acum despre al doilea dinte cu probleme; rezectia apicala (interventia chirurgicala ) este un posibil tratament dar din ce in ce mai des se obtin rezultate foarte bune doar cu tratamentul de canal facut corect urmat de obturatia de canal.Asta ar fi trebuit sa-ti faca si la caninul cu canalul "infundat" de care povesteai! Materialul de care spui ca-i construita coronita se cheama compozit si ti l-a "intarit" cu lampa de ultraviolete, nu cu laser happy.
Astfel ca este de recomandat tratarea granulomului (pungii de puroi sau a chistului) cu foarte mare atentie!
Deci: tratamentul de canal facut cu simt de raspundere (2-3-4 sedinte chiar) si apoi obturarea canalului.
Dintele situat intre canin si incisiv e tot incisiv dar lateral sau al doilea incisiv.
In rest, nu te speria, nu o sa ajungi la rezectie.
Multa sanatate!

| anamarya5780 a răspuns:

Buna diesel94 happy Te rog spune-mi si mie ti-ai rezolvat problema? Eu urmez maine si mi-e foarte frica sad Mersi!