| Ahhajakaakakkq a întrebat:

Salut.
Sa va povestesc.
Am 15 ani și acum un an m-am lovit la sânul stang și mi-a apărut o galma sau ceva de genul. Și cam de 2 luni a început sa imi apara galme sub bărbie pe gat dar sunt înăuntru nu se vad dar se simt la atingere și sunt flexibile, am auzit ca se numesc lipoame.
Întrebarea mea este:pot avea cancer de san sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Neapărat să mergi la medicul de familie.

| crysty1222 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si dupa o consultatie te va indruma spre un medic de specialitate. Cum ai spus si tu, pot fi lipoame, si cunosc pe cineva care are lipoame in genul asta, dar a fost la medic pentru a exclude si alte probleme. Deci cel mai bine ar fi sa nu mai amani si sa mergi la medic cate mai repede posibil. Multa sanatate!

| Ahhajakaakakkq explică (pentru crysty1222):

Dar pot avea cancer?

| crysty1222 a răspuns (pentru Ahhajakaakakkq):

Da, poate fi si cancer, dar nu trebuie sa te gandesti ca ai boala asta. Fii mai optimista, altfel o sa clachezi si o sa-ti faci mai mult rau. Sanatate multa!

| Trioda a răspuns:

Hmmm!
TU vorbesti serios?
Te-ai gandit in ce complicatii majore poti sa intrii, daca nu esti deaja?
Poale lungi si minte ioc ...nu te supara.
insa asa este, preferi ca niste necunoscuti AICI sa iti stie problemele de sanatate, care ipotetic iti vor da sfaturi, pe care in afara celor care te trimit la medic, si de sfatul si medicatia prescrisa de specialist..sa nu le bagi inseama..sunt simple vorbe.
Cu mama ta ai discutat despre problema,sunt cei mai buni sfetnici parintii,de buna credinta,si cred ca ai ajuns la o varsta in care chiar ai nevoie de asemenea sfaturi si sprijin.

O zi buna iti urez si DUTE LA DOCTOR,medicii nu te manaca,au mai vazut mii de sani,deci nu fi rusinoasa,sa nu ajungi la probleme deosebit de grave, care le vei suporta toata viata ta, din cauza unei incostiente, sau al unui sfat prost, pe care vad ca al preferi in detrimentul unui control medical.

Deci sfatul meu prost este: FUGA LA MEDIC!

| Lady70 a răspuns:

Nu trebuie sa speriem prin raspunsurile noastre. Cel ce pune o intrebare aici cauta un ajutor, nu are nevoie de cearta.
Poate intr-adevar e prea timida, poate cu parintii nu poate discuta pentru ca nu ar intelege fiind prea limitati sau sunt plecati in strainatate.
Prin raspunsurile noastre trebuie sa ajutam, sa calmam, nu sa certam.
Lipoamele sunt acumulari de grasime. Teoretic se poate trai cu ele bine mersi daca nu le deranjezi. Am vazut cazuri cu oameni care au lipoame imense la cap si traiesc cu ele.
Totusi, numai medicul poate spune exact ce este, sa nu fie ceva mai grav, sau dimpotriva, poate nu e nimic.
Asa ca sus inima si vezi cum iti faci timp de un control la medic.
Sanatate!

| Maria_Mary_1962 a răspuns:

E periculos. mergi neaparat la medic.

| Ahhajakaakakkq explică (pentru Maria_Mary_1962):

Dar pot avea cancerr?

| Maria_Mary_1962 a răspuns (pentru Ahhajakaakakkq):

Asta,un medic ar sti sa iti spuna.