| nutuxcristian a întrebat:

Sambata ma duc la spital la matusa mea care are pneumonie. Am inteles ca aceasta boala se transmite prin aer, de la om la om. Vreau sa stiu ce pot face ca sa nu risc sa iau aceasta boala, sau virusii care se incubeaza pentru a o dezvolta. Este destul si suficient sa port o masca din aceea care se cumpara de la farmacie? Sau dupa ce plec de la ea din salon, sa iau pastile ceva pentru stoparea virusilor ce dezvolta pneumonia? Adica cum ma pot apara?
FUNDA + VOT POZITIV

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Pneumonia este o raceala la plamani, dar mult mai puternica.A avut si tata, i-a trecut laughing Stai calm, nu se ia!big grin

| nutuxcristian explică (pentru MiyakoSaki):

Mersi mult pentru raspuns! Eu daca nu am mai intalnit situatii de genul, nu ma pricep. Si din cate am citit pe net, scria ca este o boala contagioasa, care se ia pe calea aerului.

| MiyakoSaki a răspuns (pentru nutuxcristian):

Te inteleg, poate ca era altceva happy