| ReVeRs a întrebat:

Sambata seara am facut un gratar, neavand un tirbuson am incercat sa deschid sticla cu mana iar sticla mi s-a spart in mana, m-am taiat la deget cam pana la os, a curs foarte mult sange dar imediat m-am bandajat cu bedatina. Ideea este ca s-a umflat si asa este si in momentul de fata, sangele s-a inchegat pe langa. Intrebarea mea este: e normal sa stea atata timp umflat? Mentionez ca il pot misca si nu s-a invinetit sau altceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este noraml!
Fugi la medic sa iti vada mana, daca este umflata inseamna ca s-a infectat si curand se poate cangrena( invinetii) si face septicemie si poti pierde mana.
Urgent la medic!

| ReVeRs explică (pentru Violleta2022):

Nu mana..doar degetul respectiv s-a umflat..insa nu ma doare nu s-a invinetit dupa 4 zile...

| Violleta2022 a răspuns (pentru ReVeRs):

Nu are importanta ca nu-i mana ci degetul, daca s-a umflat inseamna ca are infectie si trebuie drenat ca sa scapi de infectie, sau luat antibiotic pe cale bucala.

| ReVeRs explică (pentru Violleta2022):

Am luat antibiotic si am pus imediat si antibiotic praf pe rana, imediat dupa ce m.am taiat dupa am bandajat cu betadina

| Violleta2022 a răspuns (pentru ReVeRs):

Daca dupa ce ai luat antibiotic si ai si curatat rana totusi este umflat si dureros degetul, inseamna ca a ramas acolo o aschie foarte mica si de aceea coace rana.

| ReVeRs explică (pentru Violleta2022):

Ok multumesc mult

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi macar la un spital sa curete rana aia ca lumea!

| CranK71 a răspuns:

Asta nu e o întrebare de pus aici... pot sa Îți răspundă și copii disperați după funda ca e ok și de fapt poate nu este, mergi dacă nu la spital la medicul de familie... acolo trebui sa intrebi