| VrRos92 a întrebat:

Salut.
Se intampla ceva dacă am împins din greseală mai tare de cartilajul nasului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Daca ri-a dat un pumn in nas
Acum depinde cat de tare a fost lovitura
Pui si ru un reocoplast sa il tina pe. mijolcul feței si mergi pâna la medic daca nu sta singur si de buna voie pe mijlocul fetei si bălăngăne când într-o parte când în alta.

Daca e mai grav se numeste fractura de piramida nazala si arunci daca nu vrei sa faci box in biata rogi medicul sa iti reconstruiască
Exista medici soecializati pe reconstructie maxilo-faciala

Sau orice medic chirug de la orice spiral chisr si de probincie poate sa te repare daca nu brei să iasa impecabil estetic sa nu se cunoască nimic.

Sa știi ca asta este o chestie simpla care stie orice chirurg sa o repare
Important e sa le puna la locul lor.

Uite exista si spitale cu sectii specializate cum ar fi la floreasca la urgente in București aunsecție specializată

Sau in Buzau la spitalul CFR au medic chirurg pentru orl

Sau in Bucuresti la Gomoiu au medic chirurg pentru ORL

Dar cred ca este o chestie atst de simpla in car daca vrei sa fie doar functional poti sa mergi oriunde chiar ai la ortopedie ca medicii chirugi stiu au cunostintele necesare sanpuna la loc un nas rupt
Chiar daca el opereaza silnic bazine capete sparte picioare rupte
Pt el e o banalitate să țil primda la loc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Brizbriz a răspuns:

Daca nu ai ajuns la urgente cu nasul rupt, atunci... nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop

| Kiran a răspuns:

Adica impins? Gen ai pus degetul pe varful nasului si l-ai impins? Odata ce nu te doare cand iti misti usor nasul stanga-dreapta, nu ai o ruptura de cartilaj nazal si nu cred ca ar fi reala ideea ca, daca impingi zilnic de nas, el va ramane intr-o marime mai mica

| VrRos92 explică (pentru Kiran):

Pai era posibil sa se rupă dacă pun degetul pe vârful nasului di împing, asta e întrebarea laughing

| Kiran a răspuns (pentru VrRos92):

Încearcă cu putere si o sa afli =]]