| George628zz a întrebat:

Salut,se poate sa mănânc mult pentru ca ma îngraș si ma înalț?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Salut!
daca iti raman scurte hainele, cresti in inaltime, daca iti raman scurte si mici, ambele, daca iti raman doar mici, ei bine...doar te ingrasi. laughing

Cu inaltimea este mai mult treaba de genetica, nu prea poti influenta radical asta, in schimb, greutatea ti-o poti regla tu, mai mult sau mai usor, asa ca urmareste-ti evolutia, vezi ce si cum si ia masuri in cazul in care pui prea mult pe tine, ca de crescut exponential nu cred ca-i cazul

14 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vrei sa fi smartdoi tatuat cu aur la gat?

| Felissa13Eden a răspuns:

Mananci mult ca ti-e foame, sau pentru ca te dezvolti si cresti in varsta(perioada adolescentei in general)

| George628zz explică (pentru Felissa13Eden):

Si e posibil sa ma înalt?

| Andrei200202 a răspuns (pentru George628zz):

Te înalți daca faci un sport anume, mai depinde si genele părinților tăi, dacă ei sunt scunzi asta e..Nu te înalți daca mănânci, doar te îngrași

| AIeXxX a răspuns (pentru George628zz):

Ce vârstă ai?
Până la 18 ani încă mai poți crește dacă mănânci vitamine, nu fumezi, nu te suprasoliciți când faci sport cu greutăți extreme. Dar n-am auzit nimic de a mânca mult si a te înalta. Am auzit ca cică daca te atârni de o bară câteva minute pe zi te poți înaltă cu 2-3 cm, dar nu știu dacă este adevărat. Mult succes

| George628zz explică (pentru Andrei200202):

Tata are 1, 85happy

| George628zz explică (pentru AIeXxX):

16,si nu fumez si nu consum alte stupefiante.

| AIeXxX a răspuns (pentru George628zz):

Ce înălțime ai?

| AIeXxX a răspuns (pentru Andrei200202):

Tatăl meu are 1.70 mama 1.60 iar eu am 1.91. N-am practicat nici un sport și se pare că de la părinți nimic n-am luat laughing dar țin minte ca mâncam mulți morcovi când eram mic. Probabil asta e soluția laughing

| George628zz explică (pentru AIeXxX):

Am 1,74happydar nu cred ca e suficient si ma apuc de baschet.

| Andrei200202 a răspuns (pentru AIeXxX):

Cine știelaughing Normal ar fi fost să moștenești genele tatălui

| Andrei200202 a răspuns (pentru George628zz):

E bine, o sa mai crești puțin, probabil la fel ca ellaughing Si la mine tatal meu e înalt si l-am intrecut..am 1,82

| George628zz explică (pentru Andrei200202):

1,74 nu e mult?

| Andrei200202 a răspuns (pentru George628zz):

Nu e mult, e normal cred, oricum mai poti crește.