| Reddfox a întrebat:

Seara cand ma pun in pat, imi mai ia o jumatate de ora sau chiar o ora sa adorm. Ce pot sa fac? Am incercat sa imi consum toata energia, dar tot greu adorm. Nici cu lapte cald nu prea merge. rareori. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, asa esti tu. Asa patesc si eu. Adorm ceva mai repede doar daca sunt foarte obosita.
Fa-i mai mult efort atat fizic cat si intelectual in timpul zilei si incearca sa te pui pe la aceeasi ora la somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o baie caldă înainte de culcare și o să dormi ca un bebe.

| funnnyman32 a răspuns:

SAlut! E si normal ca adormi evident mai greu cand nu esti obosit, ia sa muncesti mult sa te rupi si ai sa vezi atunci cum dormi instantaneu. nici chef de nimic n-o sa mai ai decat de somn. happy cam la toata lumea li se intampla asta, si eu uneori chiar stateam si 2 ore cu ochii pe pereti si nu ma lua somnul. Depinde si cum iti obisnuiesti programu de somn. daca stai pana dimineata, si dormi de exemplu pana la 11, 12, iar dupa aceea mai dormi dupa -amiaza, e normal sa nu poti dormii noaptea imediat pentru ca ai dormit cel putin pe zi. Bafta!winking

| MafteiVictor a răspuns:

Numără oi. și pune o melodie relaxanta pe fundal ( de preferat pian )

| MSM12 a răspuns:

In primul rând incearcă sa ai o zi mai activa, pentru a fi mai obosit, apoi lapte cald si pui in casti sau in boxe sunete de ploaie...natura (liniştitoare). In niciun caz sa nu iei pastile, deoarece pot avea efecte adverse. Daca nu merge nici asa, mergi la un consult medical, probabil esti depresiv sau prea stresat.

| Ssx a răspuns:

Cel mai bine este sa faci un cardio acasa apraope zilnic si sa incepi un stil de viata mai sanatos fiindca te va ajuta.Incearca sa eviti citricele seara si poti opta pentru o perna dormeo ca sa te simti mai confortabil (am una si e foarte buna). Elimina stresul si incearca sa iti iei o lampa cu plasma de culoare albastra sau rosie care sa iti dea un ambinet placut seara.