| AlexDorinel a întrebat:

Sigilarea dintilor doare? Am fost acum o saptamana la dentist si mi-a frezat dintii si mi-a pus o bucatica foarte mica de vata albastra(cred ca era spirt sau ceva) si mi-a zis ca o sa-mi sigileze acei dinti (2 dinti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă te ar durea, ti ar face anestezic.

| laSoledad a răspuns:

Ce voia sa-ti spuna prin sigilarea dintilor se referea la faptul ca iti va pune o plomba definitiva in curand, pentru a-ti astupa gaura facuta prin frezare. Plomba (sigiliul) protejeaza dintele de bacterii si infectii sa nu intre inauntru.

| Creatzzzzzzza a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, el se referea doar ca îți va pune o plomba care îți va proteja dinții de infectii