| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut.

Stie cineva sa imi recomande o firma privata de asigurari de sanatate, care este serioasa si chiar despagubeste clientii, in caz de nevoie?

Cine plateste o asigurare privata de sanatate are parte de despagubiri in bani, daca este internat in spital de stat sau doar in spitale private?

Nu am avut niciodata o asigurare privata, nu cunosc pe nimeni care sa fi apelat la acest serviciu (am auzit doar de CEC bank ca ar oferi asa ceva la pretul de 20 RON lunar).

Am facut mai multe cautari pe internet, am accesat diverse website-uri si am aflat ca Astra Asigurari a dat faliment, iar alte companii care nu merg prea bine ar fi RCA, City Insurance, Euroins, iar pentru neplata daunelor cele mai reclamate companii ar fi Astra, Euroins, Omniasig si Asirom.

Am nevoie de o asigurare privata de sanatate, pentru ca am nevoie sa ma operez la gingie, si doctorita mi-a zis ca astfel de interventii se fac doar in Cluj si Timisoara.

Nu stiu in care caz se primeste despagubirea, daca de exemplu, ma voi opera pentru o problema la gingie pe care o am de multi ani, probabil ca asigurarea nu ar mai fi valabila, nu-i asa?

Poate despagubirile in caz de operatii se platesc doar pentru problemele aparute dupa incheierea politei, hu si pentru roblemele de sanatate pe care le are persoana asigurata dinainte de a se asigura.

Mai concret, daca are o problema de sanatate despre care stia de mai multi ani, isi face o asigurare de sanatate si se opereaza doar dupa ce a platit polita, mai primeste despaguniri in caz de spitalizare? Sau macar i se plateste spitalizarea?

Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Modalitatea de despăgubire diferă si ea de la firma la firma. Unele firme de asigurare au contract doar cu anumite clinici, prin urmare trebuie sa mergi la colaboratorii lor pentru a beneficia de despăgubire. La alte firme trebuie sa duci doar scrisoarea medicala sau fisa de externare si iti vireaza ulterior banii in cont, indiferent unde ai facut interventia (spital de stat sau privat). La alte firme trebuie sa duci un dosar intreg de documente pentru a iti deconta o anumita parte din costul operatiei. Depinde totul de contractul pe care îl semnezi.

Te sfătuiesc sa mergi la diverse firme si sa ceri consultanta, sa le spui ce nevoi si asteptari ai, de ce buget dispui si sa iei dupa aceea o decizie. In mod normal agenții de asigurare oferă astfel de cnsultatii gratuit.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Firmele de asugrari nu te despagubesc pentru ceva ce exista înainte de incheiera politei. E ca si cum iti faci casco după ce ai facut accidentul ca sa nu iti platesti reparatia masinii. Prin urmare interventia pentru problema parodontala o vei face pe banii tai.
Cat despre asigurari bune... Depinde de nevoile tale. Nu exista o asigurare cade acoperă absolut orice. Trebuie sa te orientzi in functie de riscurile pe care vrei sa le acoperi...
Din cate stiu cei de la Grawe au niste pachete destul de bune care acoperă inclusiv anumite forme de cancer. Politele lor sunt cu acumulare, prin urmare, daca nu beneficiezi de despăgubire pentru interventii chirurgicale dupa un anumit număr de ani poti sa îți recuperezi banii investiti chiar cu profit. Prima anuala era in jur de 800-900 de lei însă...

| lolmen a răspuns:

Mai bine cauti asigurari private pe google