| JK000 a întrebat:

Stiti cu totii ca kilogramele in plus au fost o problema pentru majoritatea oamenilor ☹ Cu asta ma confrunt si eu. Am 1, 55 inaltime si cam 56 kilograme. Stiu ca sunt peste medie si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu niste diete! Cei care au trecut prin asta pot sa lase mai jos sfaturi (sau alte lucruri pe care le putem face avand in vedere ca este stare de urgenta si nu putem sa iesim afara). Va rog❤❤❤

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JamesWatson a răspuns:

Bună.
Eu unul nu cred că ești peste medie. Aș spune chair greutatea ideală.
Dar fiecare e diferit și vede lucrurile altfel, lucrul acesta ne face speciali.
De dieta nu știu ce să spun, eu îți recomand să nu ți o dietă, pentru că dupa ce ajungi la greutatea pe care ți o dorești probabil că o să adopți din nou alimentația de acum.
Eu aș spune mai bine o schimbare în alimentație.
Spre exemplu reducerea treptat a consumului de dulciuri(incluzi, sucurile ele au foare multe calorii și mult zahar, daca chiar vrei un pahar de suc, fă unhl proaspăt acasă) lucruri cu un continut mare de sare (sarațele, chipsuri, pudultei, etc.) După cum am spus treptat. Să spunem că mănânci o ciocolată pe zi (la momentul actual) maine încearcă să mănânci dor un jumate și tot așa. Dar eu spun să nu le elimine definitiv dor pentru că îți dorești să slăbește. Lucrurile astea fac parte din plăcerile vieții, lucruri de care ar trebui să profităm mai ales cand suntem tineri și arderile noastre sunt mai eficiente decat ca ale unei persona de 35+.
Un al 2 lea lucru pe care ai putea să îl faci este să faci mișcare cat îți părinte timpul, 30-60 de minute zilnic daca se poate. Acum cum e cu carantină daca stai la apartament nu prea poti sa faci super mult spor si in parcuri si așa nu iti recomand sa mergi. Dar dacă ești la casa e perfect.
Sfaturi:
- când te trezesti bea 2 pahare de apa (500 ml)
- încearcă să iei micul dejun (daca nu il iei, la paranz o să îți fie mai foame, și cel mai probabil o sa vrei sa manânci mai mult)
-mănâncă dulciurile, etc. (În prima parte a zilei, pana in 12 a.m)
- citeste etichetele, ai putea să rămâi surprinsă de câte calorii au unele produse.
- încerca să mănânci acasă (astfel tu stii ce se afla in mâncare, nu ca la fast food, unde uleiul e folosit de prea multe ori, salatele sunt indulcite cu zahar etc.)
- alege o zi în care să te rasfeti În care să mănânci cate ceva dulce sau să nu faci sport (asta dupa o luna cam asa dupa ce ai schimbat programul de alimentație)
- încerca să nu mănânci cu 3 ore inainte de masa
- bea multă apă (daca bei mai multă apă te simti mai sătul, și nu îți este așa foame)
- când vrei o gustare, nu cumapra un croassant cu ciocolată, i ati un fruct sau cateva migdale/arahide/nuci
-fereste de produsele pe care scrie zero sau light (nu au zahar/grăsime Dar au multe alte lucruri care pe lângă ca fac produsul să aibă mai multă calorii au o grămadă de prosti care cu timpul o sa iti afecteze sănătatea)
- evită să mănânci produse procesate (salam/cascaval/etc) - mă refer strict la cele din comert cele care sunt facute in casa, nota 10.
Cam asta ar fi, m-am lungit ceva. happy
Sper că te am ajutat.
Multă sănătate și mult noroc în procesul de slăbire!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pot face multe exercitii si in casa, saritul corzii, genoflexiuni, abdomene, flotari, samd.
Evident ajuta sa mananci portii foarte mici de mancare, ca sa reduci caloriile inghitite. Poti face asta prin a elimina in totalitate: painea, pastele, dulciurile, sucurile si alcoolul.

Intr-adevar ai 11 kg peste greutatea normala si trebuei sa le dai jos.

| Apokales a răspuns:

Cea mai prosta idee sa iei dietele altora si sa le tii tu. Incearca sa-ti creezi singur o dieta, ceea ce conteaza atunci cand vrei sa slabesti sunt caloriile, deficitul caloric. Calculeaza aici:
https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

Incearca sa nu scazi sub 1500 de calorii si ai rabdare, alege alimentele sanatoase si care-ti plac. Daca ai dieta care-ti place, atunci iti va fi usor sa o tii. In dieta conteaza urmatoarele lucruri cu privire la alimente:
- sa ai alimentele care-ti plac
- sa fie sanatoase
- sa fie satioase ca sa nu ai senzatia de foame de dupa masa
Include in dieta surse de proteine: carne, oua, lactate, dar si fructe si legume pentru vitamine si minerale. Fa si ceva miscare pentru mentinerea masa musculare. Mult noroc!

| florin926481f a răspuns:

Si cand ma gandesc ca eu ma chinui sa ma ingrashappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru florin926481f):

Mananca mai mult, acum probabil mananci ca o domnisoara.

| ariannakaterine a răspuns:

Nu ar trebui să ții o dietă propriu-zisă, ar trebui să începi să ai un stil de viață sănătos! Elimină zahărul în exces, băuturile carbogazoase, prăjelile, evită consumul excesiv de pâine. Mănâncă la ore fixe, la distanțe nu mai mici de 3h si nu mai manca deloc dupa ora 18-19 pentru că teoretic nu vei mai avea activitate fizica prea mare ca sa poti sa arzi caloriile. Fa exercitii fizice, exercitii de tip cardio! Vei reusi, stay positive❤