| RxDooM a întrebat:

Stiu ca este o intrebare chiar ciudata, dar in martie 2014 am fost la ziua de nastere a celui mai bun prieten al meu si am baut in jur de 8 l de vin.Era sa intru in coma alcolica, m-or dus la spital alea alea..si de atunci, nu mai am asa rezistenta la alcool(evident ca nu am mai baut de atunci pana in vara) dar problema mea este ca ma simte mama si daca beau 4 beri..vinerea asta am ajuns acasa dupa 4 beri mi s-o facut rau si eram beat bine ca sa zic asa.Cum Dumnezeu sa imi refac rezistenta... ceva metode? inainte puteam sa beau mult si chiar nu aveam probleme tin sa precizez ca dupa 4 BERI m-o durut putin de tot ficatu, gen..cateva apasaturi pe zi, da nu rau.
Va rog dati-mi o metoda cum sa imi refac rezistenta ca nu mai pot bea asa...ma simt ai mei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai deja probleme la ficat si mori de ciroza daca nu iti scoti alcolemia din cap

| Liviu a răspuns:

Pustiule,lasa alcoolu asculta la unu care a baut tarie, nu bere si vin.Am baut votka si wisky de pe la 17 ani.Pe la 19 ani am lasat-o, tata a baut toata viata tarie, are probleme cu stomacu + ficatu e afectat putin. Poti sa iti arzi ficatu in 2 plus ca poti pati si ceva la stomac, te distruge, si te imbatraneste. Daca mai si fumezi, e clar.Nu zic sa il lasi de tot ca mine, insa bea moderat.Rezistenta? Asta e o prostie.Stii ce 'cul' (stiu, cool se scrie)E cand razi de prieteni tai cand ei is beti morti si tu esti lucid? A 2 zi toti o sa intrebe ce s-a intamplat, si poti rade de ei.Eu asa facblushing

| IsabelaIssa a răspuns:

Din tot ce ai spus aici, intrebarea ta nu ar trebui sa fie asta. Ar trebui sa te intrebi cum sa faci sa te lasi de bautura, vazand ca deja nu te simti bine. O sa devii un alcoolic incurabil... viitorul tau nu suna bine daca nu faci ceea ce trebuie.

| cristimihailov a răspuns:

Ti-ai f***t ficatul si nu mai poate face fata la atata alcool. Poate e mai bine sa renunti inainte sa ti-o furi.

| RxDooM explică:

Nu asta ii ideea...este vreo solutie sa nu ma mai imbat asa repede...beau rar