| VladUtzel a întrebat:

Salut
Stiu ca nu e recomandat dar mi-am spart niste cosuri pe frunte si mi-au ramas semne de culoare rosie in urma acestora.Se poate folosi ceva ca acestea sa dispara si cam in cat timp vor disparea?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TheWhiteDemons a răspuns:

E de la pubertate.Folsoseste niste aloe vera crema, sau chiar din planta insasi daca ai acasa. Taie o frunza din ea si pune solutia pe frunte.Succes!

| BAD17 a răspuns:

Incearca sa te dai cu crema si e posibil sa nu iti mai ramana semne eu asa am facut intr-o saptamana si ceva o sa dispara sau macar nu o sa se mai vada asa rau

| PPVali a răspuns:

Dupa ce iti trec ranile, in speranta ca nu mai deranjezi cosurile, poti sa te dai de cateva ori pe saptamana cu suc de lamaie (de la o lamaie stoarsa, nu cumparat...). Sucul de lamaie albeste zonele cu puncte de la cosuri. Bineinteles asta nu inseamna ca o sa treaca intr-o saptamana...
Sfat important: noaptea cand te culci pune-ti un prosopt curat si nefolosit pe perne. Poti sa-l folosesti si a doua noapte sau sa il schimbi dupa fiecare noapte. Garantez ca o sa-ti scada vizibil numarul de cosuri de pe fata intr-o saptamana-doua.

| Alina1236z a răspuns:

Bună, iti recomand să te speli pe fata cu apa calduta si sa tamponezi fata cu un prosop moale. Daca nu dispar dupa 2-3 zile iti recomand sa te duci la un dermatolog.