| Moldovan_Paul_1990_KxUQ a întrebat:

Salut, știu că poate o sa sune ciudat, dar de ceva timp cam de când a început școala, mă simt că într-un vis și aproape totul mi se pare ireal și că l-am visat, când mă trezesc mă simt obosit, știe cineva ce am sau ce ar trebui sa fac (mă culc pe la 00:30 și mă trezesc pe la 10:00)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladuss09 a răspuns:

Si eu am patit la fel si a duart destul de mult acest lucru, dar mi se intampla cel mai mult la scoala. Probabil din lipsa de ocupatie si neavand nici o grija cand mergeam la scoala creierul meu s-a obisnuit asa.
Eu zic sa ai un program mai strict cu tine. Sa dormi macar 1-2 saptamani mai mult (seara sa te culci mai devreme. Oboseala acumulata poate fii principala cauza), sa ai activitate in timpul zilei (fa un sport ceva, inbunatateste circulatia) si sa ai niste mese cantitativ moderate la ore fixe(daca nu o sa consumi carne, sau un pic acolo daca chiar vrei, o sa te simti mult mai bine, doar incearca. Nu sunt vegan si nu incerc sa te opresti in a consuma carne, dar carnea este un aliment "greu" corpului.)
Daca umrezi ceea ce am zis cel putin 1, daca nu 2 saptamanii sigur o sa te simti alt om. O sa simiti fiecare clipa pe care o traiestilaughing)

| Moldovan_Paul_1990_KxUQ explică (pentru vladuss09):

Deci dacă m-aș pune la somn pe la ora 21 00 într-o săptămână doua ar trebui să mă fac bine? (am uitat sa spun că la ora 10 mă trezesc in weekend, in timpul școli mă trezesc la ora 7:15

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca, te culci mult prea tarziu si te trezesti obosit!
Schimba orarul somnului, de la 10 seara, la 6-7 dimineata, ca sa te trezesti odihnit si sanatos, sa poti sa-ti reieie activitatile si sa inveti.
Lipsa somnului de noapte, in special cel de dintre 10 la 2 noaptea, cand se produc hormonii serotoninei si melatoninei, (doar cand dormi si doar intre acele ore), afecteaza dezvoltarea creierului, in timp aparand probleme mari de sanatate.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să consulti un psihiatru. Un somn tulburat iti afectează creierul. Ce trăiești tu se numeste derealizare. Trebuie tratată înainte să te imbolnavesti serios.

| Lorena6879 a răspuns:

Frate, acum te simți bine?