| StereaCosmin a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si am 1, 76m inaltime.
Acum 5 luni am inceput sa tin un regim. (pe atunci aveam 77 kg)
De atunci nu mai mananc dulciuri, de niciun fel, nu mai beau suc, fac sport mai mult, mananc fructe, nu mananc nimic prajit, nu mananc carne de porc sau de vita, nu mananc grasimi, la fiecare masa mananc doar doua felii de paine alba (uneori nu mananc deloc, sau inlocuiesc cu mamaliguta big grin) sau paine neagra, mananc ciocolata amaruie dar foarte putin si foarte rar, nu mananc mezeluri absolut deloc, iar seara nu mananc dupa ora 6.
Pana aici toate bune. Am reusit sa slabesc in aceste 5 luni 9 kg si sunt mandru de mine.
Eu am terminat clasa a VIII-a si am dat examenul de evaluare nationala. Intr-o zi am aflat ca ciocolata te ajuta sa inveti, iar in doua zile am mancat doua ciocolate cu alune. In ziua cu examenele am mancat cateva sandvisuri cu paine prajita. De atunci am ramas cu o frica sa nu ma ingras la loc, pentru ca stiu cat de greu mi-a fost sa dau jos acele kg. Cand ma gandesc ca ma pot ingrasa in orice clipa parca mai rau imi vine sa mananc... Aveti vreun sfat pentru ce as putea face ca sa trec peste acest "prag"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SabinaRsT a răspuns:

Bravo pentru tot ce ai realizat pana acum! Eu consider ca ai facut un efort foarte mare in aceste luni, ai reusit sa iti schimbi regimul alimentar sa te apuci de sport, ceea ce este un lucru extrem de bun, ar fi pacat sa dai cu piciorul la tot ce ai realizat. Motivatia de a nu renunta trebuie sa vina din interiorul tau, sa te gandesti la cat de greu ti-a fost si cu siguranta nu vei dori sa mai treci prin acele momente.Nu trebuie sa te abtii neaparat de la tot ce iti place insa gaseste un echilibru, alegeti 1 zi pe saptamana in care sa mananci ce iti place chiar daca nu e sanatos, dar nu in cantitate mare, astfel nu vei deveni frustrat si vei avea motivatia necesara pentru a merge mai departe pe drumul ales.
Iti urez multa bafta si inca odata BRAVO!
Nu renunta, e pacat!

1 răspuns:
| anonim112an a răspuns:

Viata e doar una si e scurta asa ca te sfatuiesc sa continui cu sportul dar si sa mananci ce-ti place si nu te mai cantari asa des(maxim o data la 5 luni)