| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat, am împlinit recent 21 de ani și am o mare problemă...
De vreo 5-6 luni îmi tot cade părul...
Înainte nu îmi cădea nici măcar un fir de par iar acum îmi cad o grămadă... Zic undeva la 30-40 de fire zilnic...
Unele fire sunt lungi iar altele scurte... La baza firului se observă un mic punct alb (foliculul )...
De 6 luni, decând imi cade părul nu am observat schimbări majore per ansamblu... Dar sunt terminat psihic...
De o luna folosesc șampon anti-cadere de la Gerovital dar nu are niciun efect...
Tatăl si bunicul meu nu au chelie...
S-a mai confruntat cineva cu așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Este absolut normal sa iti cada aproximativ 100 de fire de par pe zi! Firele pot sa cada in momentul in care te speli pe cap, cand dormi, cand iti treci mainile prin par, dupa ce iti dai jos caciula etc. Daca nu observi zone lipsite de par la nivelul scalpului nu ai de ce sa iti faci griji! Iti recomand sa eviti folosirea fixativelor, gelurilor precum si a altor produse cosmetice asemanatoare care pot afecta radacina si firul de par! De asemenea, iti recomand sa nu schimbi prea des sampoanele si ai grija la tipul de sampon pe care alegi sa il folosesti! Poti sa incerci sa iti tunzi parul mai scurt si mai des decat o faceai inainte.

| Eugen80 a răspuns (pentru iulian1302):

100 de fire pe zi e normal? Serios?

| Eugen80 a răspuns (pentru iulian1302):

Eu zic sa-ti faci analizele si sa explici doctorului ce ai observat si ce observa el din analize. Ca varsta e cam mica pentru caderea parului si chiar si la cei cu chelie, de obicei dupa 30 de ani incepe.
Cu parintii tai, nu conteaza, te poti "arunca" in neam mai mult.
Pana la doctor iti recomand sa NU mai folosesti acel sampon special, ci doar sampon cat mai simplu, de urzici de exemplu, cam la 2-3 zile.
Si iti recomand si eu sa te tunzi mai scurt, adica sub 7 cm ca lungime.