| Zinv a întrebat:

Salut.
Sunt baiat si am 13 ani cu 1.74 m.
E normal sa beau 3.5-4 litri de apa plata pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potrivit unui institut american (Institutul American de Nutriţie) un barbat matur trebuie sa bea circa 3 litri pe zi si o femeie 2, 2 litri. Cat bei tu este prea mult! Ar trebui sa te duci la medicul de familie (insotit de un parinte, normal) sa vezi care este cauza. Boala este potomania dar poate fi si diabet, sau altceva. Mai bine sa o iei din timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, fiindca prea multa apa elimina vitaminele si mineralele din corp, decalnsand anemie si alte boli.
Normal este sa bei 1.5 maxim 2 litri de apa pe zi.
Totusi, ai uitat sa ne spui si ce greutate ai si care este motivul d bei atat de multa apa.

| gabicoo a răspuns:

Lasă apa! Treci pe vin: 2 sticle pe zi!
winking

| Dismally a răspuns:

Daca iti este sete si atat simti nevoia sa bei nu este o problema, organismul stie cel mai bine de ce cantitate are nevoie.

| Lukasssz a răspuns:

E ok.Eu beau 5 litri rolling on the floor

| 4ndr33y a răspuns:

Daca consumi cantatea aia de apa, in lipsa efortului, pe timpul iernii, nu e in regula si indica o boala metabolica.

Se numeste polidipsie si este simptom al diabetului zaharat, in special cand este insotit de polifagie (senzatia de foame permanenta), poliurie (mictionarea frecventa) si uneori scadere in greutate alaturi de aceste simptome.

Desigur, diagnosticul de diabet nu se pune asa, dar e un semn ca ar trebui sa mergi la un consult, macar la medicul de familie unde iti poate face un test rapid de glicemie.

| wowmentol2 a răspuns:

Apa indiferent de cat ai bea nu face rau, bea linistit apa in continuare cat simti nevoia

| Dismally a răspuns (pentru wowmentol2):

Serios? Poti muri daca bei prea mult apa...

| RasfoiescPeNet a răspuns:

E foarte bine.
vezi:
Apa si importanta apei in alimentatie
https://www.esanatos.com/......m31948.php

apa si rolul ei in organism:
https://www.scritub.com/biologie/Apa-si-rolul-ei24311646.php

| crisw908 a răspuns:

Daca participi in activitati fizice, da.