| Noname19780 a întrebat:

Sunt băiat și am 16 ani, peste o luna fac 17.In general, viata mea e destul de normala, cu excepția unei probleme ce ma afectează din punct de vedere psihic și îmi mănâncă și ceva timp. Este o tulburare anxioasa, mai exact OCD (Tulburare obsesiv-compulsiva). Am citit despre aceasta problema ca în general cei afectați sunt preocupați excesiv de igiena, dar mai sunt și alte scenarii principale cum este și cel al meu. De fiecare data când plec de acasă verific excesiv fiecare lucru: aparate electrocasnice, apa de la robinet, aragaz, frigider, candela ( mama e mai credincioasa și o mai aprinde), sa nu mai zic de incuierea ușii. Sunt la liceu de dimineață și sa fiu sincer, stau vreo 10-15 minute sa verific toată casa și repet la fiecare lucru "aragazul e închis, aragazul e închis, aragazul e închis"...Fac un circuit într-o camera în care verific tot și apoi o iau de la capăt cu circuitul pana când reușesc sa ma autoconving ca totul e bine, iar uneori mai fac și poze prin camera ca să fiu și mai sigur.La ușa nu mai zic ca apăs pe clanta de cel puțin 20 de ori (deja am slăbit-o la cât de nebun sunt). Uneori mai aud și cum se uita o vecina pe vizor, dar nici măcar atunci nu ma las, gândindu-mă ca în caz de nu e încuiată, a mai și văzut ca am plecat de acasă. Cam pe treaba asta se bazează aceasta boala:Gânduri negre. Îmi fac scenarii în cap cum ca dacă nu verific suficient de mult ceva, ar putea sa nu-l scot din priza, sa nu-l opresc sau în cazul ușii sa nu o încui, iar atunci când ma întorc acasă sa constat o tragedie. În plus, mai vad și pe la știri anumite explozii prin blocuri de la chestii ramase pornite, gen aragazul, iar în cazuri ca acelea, poate suferi tot blocul.Lucrurile astea îmi hrănesc și mai mult problema. Va dați seama, sa rămână toți pe drumuri? La ușa se subînțelege de ce o verific atat de mult...mai am și vreo 2 vecine bătrâne care mai vin pe la mama și s-au obișnuit sa apese direct pe clanta și sa intre atunci când e descuiata ușa. Va dați seama că mi-ar plăcea și mie ca dimineața în loc sa pierd acele 15 minute ca să îmi fac "ritualul", sa le dorm și apoi după ce ma îmbrac sa-mi iau cheile, sa încui ușa o data și sa plec direct.Insa dacă as face asa cred ca m-as gândi tot drumul la scenarii și n-as putea sa fiu liniștit pana când nu ma întorc înapoi acasă. Măcar cu verificările astea nu mai am treaba ulterior, chiar nu ma mai gândesc la nimic, dar as vrea sa trec peste aceasta problema. Știu ca ma veți sfătui sa merg la un psiholog, însă mi-e rușine sa le zic alor mei despre problema mea. Ma gândesc ca poate unii dintre voi ati mai trecut prin asa ceva și îmi puteți da niște sfaturi pe care sa le aplic.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Te duci la medicul psihiatru, ii spui, si el daca considera iti va da tratament, pare a fi TOC, iar asta se trateaza, evident medicul va decide, alta solutie nu este. Tot medicu decide daca sa te duci la psiholog sau nu, caci invers nu merge, psihologu nu are treaba cu medicina dar multi se baga ca fraierii in asta si nu trimite omu la medic daca e cazul, treaba se agraveaza si nu e bine. Spune la parinti cum sa nu spui? Vrei sa se agraveze? De urgenta spune sa-ti faca programare la privat la un medic psihiatru, sau daca nu, trimitere de la medicu de fam. Cu cat stai mai mult, cu atata se poate agrava sau croniciza chiar daca nu se agraveaza, si devine mai greu de tratat! Ce, e o rusine sa ai o problema de sanatate?! De unde si pana unde? Du-te si revino cu vesti, baga link-ul la bookmarks, eu cel putin sunt aici mereu, vad cand ai scris.

| Noname19780 explică (pentru Mosotti):

De agravat, nu cred ca se agravează. Sunt în situația asta de vreo 3 ani și problema asta "se activează" doar în momentele pe care le am menționat mai sus. O sa încerc sa vorbesc cu ai mei și sper sa vad și un medic psihiatru curând. Mersi de răspuns.

| Donsavas a răspuns (pentru Noname19780):

Nu se agravează dar va continua sa ti tulbure viata dacă nu te tratezi.

| Mosotti a răspuns (pentru Noname19780):

Nu crezi ca se agraveaza, la unii 1-2 ani e la fel o boala psihica, apoi BUM, pica mai tare, ramane asa iar un timp, iar bum dupa un timp. Bine, e posibil sa nu se agraveze, insa si cum este se cronicizeaza.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Toc ul sau ocd ul sunt manifestări ale anxietatii.
Tu esti anxios si f emotiv.
Trebuie să te vadă un psihiatru pentru diagnostic. Exista tratamente care te vor ajuta sa ti controlezi emoțiile. Pastilele reduc anxietatea, de aceea se numesc "antistres" fiindca alunga stresul iar ritualul nu va mai avea loc.