| xCangur a întrebat:

Sunt baiat si am o inaltime de 1.50m si o greutate de 43kg iar peste 2 saptamani implinesc 14 ani. Mi se pare ca sunt c-am mic, ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Pana la 16 ani inca mai poti creste "cu viteza", apoi creste, dar mai incet. Cel mai probabil vei avea aceeasi inaltime cu cea a tatalui tau. Câţiva centrimetri în plus la înălţime pot fi adăugaţi prin exerciţii aerobice, baschet, volei sau înot, practicat în perioada pubertăţii.

| aXy99 a răspuns (pentru crud):

Nu, nu poate fi adaugat niciun cm.

10 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ești încă în perioada de dezvoltare.
Eu aș zice să nu îți faci griji inutile.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai timp să mai crești, nu te stresa cu asta, că stresul nu e sănătos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca ai indicele de masa corporala 19, (1)
este excelent

Probabil ca ai gasit un raspuns la problema ta, dar vreau sa iti spun ca asa am fost si eu. Am fost foarte scund la scoala, chiar si la liceu, toata clasa a 9 a am fost pitic. Erau multi colegi mai inalti decat mine, iar acum aproape i-am intrecut pe toti. Dupa clasa a 9 a am crescut considerabil si mi s-a ingrosat si vocea. Acum astept sa imi dea barba laughing

Răspuns utilizator avertizat

O sa fie asa si la tine, trebuie doar sa ai rabdare.

| Personna a răspuns:

*cam
Si stai linistit. Nu esti inalt, dar 1.50 la 14 ani e perfect normal, dpdv medical. Daca vrei sa ai mai mari sanse de a creste, apuca-te de baschet sau volei.

Răspuns utilizator avertizat
| Adiadrian20 a răspuns:

Crede ma amice, după 16 ani o sa te înalți mult, asa am fost si eu, dr fapt eu am fost mai gras si putin mai înalt, după cum imi aduc aminte. Și în plus, când o sa mai crești, nu o sa mai fi complexat de infatisare.