| AlexDorinel a întrebat:

Sunt băiat și mi se vad coastele, ce pot sa fac? Am 55 kg, 15 ani și 1.80

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ești îmbrăcat. nu ți se văd. Astfel, nu deranjezi pe nimeni. Este mai preferabil din punct de vedere al sănătății să fii mai slab. Treptat, situația se va ameliora.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sa mananci mai multe kcal decat arzi. Arzi cam 2200, daca mananci un 3400-3500 o sa iei cam 5 kg intr-o luna.
Pastreaza ce mananci acum deci nu umbli deloc la asta, si apoi pe langa baga 1200 in plus din dulciuri, ca alea au kcal multe pe volum mic.
Sau ce vrei tu altceva, iti calculezi si aia este.
Cand ajungi la Kg dorite, scoti surplusul si te vei mentine acolo.

| aXy99 a răspuns:

Probabil ai avut lipsa de vitamina D si ai niste sechele de la rahitism. Cum arata mai exact coastele?

Răspuns utilizator avertizat
| christall a răspuns:

Sa te ingrasi.

| Anonim0506 a răspuns:

Hey, e complet normal. Fiecare om are corpul diferit. Poti sa alegi sa îți accepți corpul asa cum eu sau sa te apuci de sala și sa mănânci mai mult. E decizia ta, nu te lasă influențat de lume și standardele de 2 bani ale societății

| Mosotti a răspuns (pentru Anonim0506):

E prea slab la 55 la 1, 8 m! Arata cam ca dracu zic eu. Pai prietenu meu are 1, 78 si 62 kile si arata nasol de slab, dar el?
Sa bage Kcal mai multe si va depune, e f simplu! Am asistat din astia cand faceam sala, se ingrasau cate Kg vroiau si in cat timp vroiau, adica imi dadeau "comanda", cum s-ar zice.
"Vreau sa iau 7 Kg in 5 saptamani", e doar un exemplu.

Si dupa ce pune Kg dorite, se va scoate surplusul caloric, se va manca ca pana la surplus, si se mentine acolo unde a ajuns.
Imi aduc aminte unu care avea cam 28 ani, tot asa inalt si schelete, ca nu se ingrasa, ca a facut ce se putea, ca oricat mananca nu pune.

A vrut sa vada ca se poate si i-am dat dur de tot, a zis ca da, i-am dat 6000 Kcal/zi in loc de 2300 cat ardea, si a pus cam 3, 5 - 3, 8 kg deja intr-o saptamana.
Dar pentru asta a trebuit sa ii dau un Peritol/zi care se mai da pentru asta pentru ca un efect secundar al lui este urcarea poftei (el se da pentru altceva), asa ca omu` nostru avea o foame de manca si peretii. Manca omu` ori 7 ciocolate pe zi in mai multe transe, ori 1000 g tort in afara de ce manca in mod normal, ca volum e putin, deci nu isi incarca stomacul mare lucru.
Dupa aia am redus surplusu si a luat mai lent, dar ca sa vada repede, i-am facut testul ala.
Muream de ras si eu si el, pai daca zicea ca nu poate manca el cine stie ce, aia e, s-a rezolvat.