| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Sunt bulimica de 3 ani dar în ultimele luni am reușit să reduc considerabil episoadele de voma. Am inceput sa iau enzime digestive că sa nu mai simt acea senzație de plin și balonare de câteva luni și am reușit să "mă controlez". Am fost și la psihiatru de doua ori (la cererea medicului de familie) dar nu prea m-a ajutat cu nimic deoarece doar mi-a prescris pastile pentru anxietate, pe care oricum nu le-am luat pentru că eu nu am nevoie de medicamente ci aveam nevoie de o persoană care să vorbească cu mine despre problema mea, un psiholog...
Problema este că deși am redus episoadele de voma de la zilnic la săptămânal, am diaree cronică, dureri abdominale aproape în fiecare zi și zgomot in stomac mereu, seara in special.
Am vrut să merg la un control gastroenterolog dar unii spun că acceptă doar pacienți care au peste 18 ani alții sunt in concedii și eu nu știu cum să mai fac.
După simptomele de mai sus ați avea idee de ce as avea?
Doar răspunsuri serioase, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti pastilele de anxietate, ca medicul stie mai bine de ce ai nevoie.
Faptul ca nu ai luat medicatia ti-a declansat anxietatea si ti-a evoluat boala. Uite cat de rau esti daca nu asculti de medic.
Pune mana si ia medicatia de la psihiatru, ca sa iti revii!
Sanatate maxima!

| doctorandus a răspuns:

Nu lua medicamente si suplimente de capul tau, ia doar ce iti da medicul pe reteta.

| Maripapaia explică (pentru doctorandus):

Nu am luat nimic de capul meu. Pastilele digestive mi le-a prescris medicul de familie

| outsidethebox a răspuns:

Contacteaz-o pe dr. Ciobanu, de la APPTA, ai numerele de telefon la contact:
https://aptta.ro/
Multă sănătate!