| Catalincatalincatalincatalin a întrebat:

Salut,

Sunt din Bucuresti si am nevoie de pastiele acestea: carbamazepina lph, va rog ajutati-ma daca puteti. Cei care le luati stiti pentru ce sunt si de ce am nevoie mare de ele...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Salut! Cu scrisoarea medicala mergi la medicul de familie si iti da retete pentru a elibera medicamentele prescrise de specialist. Este neurolog sau psihiatru? Carbamazepina se foloseste atat ca anticonvulsivant pentru epilepsie, cat si ca stabilizator de dispozitie in ciclotimie sau alte boli psihice.
Poate avea efecte adverse, este bine sa fie administrata cu supraveghere medicala, sa mergeti la consult, sa va fie date indicatii medicale.

| Catalincatalincatalincatalin explică:

Salut,

ideea este ca nu vreau sa fiu prins intr-o baza de date...asta e motivul pentru care incer sa fac rost de la voi... sper ca cineva de aici sa ma ajute.

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie retele de la medic,oricare ar fi, specialist sau generalist.
Ai nevoie de ele. Nu esti trecut in nicio baza de date la medicul de familie. Esti inregistrat oricum cand cumperi un medicament. Nimeni nu elibereaza nimic pe termen lung fara sa scada medicamentul si sa dea un raport. Asta e legea. Daca ai epilepsie, n ai de ales. Avand boli psihice, nu este nicio problema, cata vreme nu faci ceva ilegal.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic la orice farmacie il poti gasi. Ai nevoie doar de reteta

| Catalincatalincatalincatalin explică (pentru Brigaela):

Nu am reteta, dar va pot arata scrisoarea medicala ca am nevoie de ele...

| Brigaela a răspuns (pentru Catalincatalincatalincatalin):

Scrisoarea medicala nu este suficienta, ai nevoie de reteta de la medicul tau.