| andreiiiii1998 a întrebat:

Salut, sunt ectomorf (1, 88 si 63 kg la 16 ani). am fost la sala 3 luni, dar abia se vede ceva..tot sunt prea slab, ce suplimente imi recomandati pentru cresterea in masa musculara?
funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Celcareajuta a răspuns:

3 luni de sala = abia ai inceput
Iti recomand cel mai bun supliment: timpul. Se aduna motivatia si se incepe sala apoi trebuie presarat un strop de rabdare...fa exercitiile cu cap (intreaba antrenori sau oameni care se pricep sa te invete pentru ca altfel risti sa iti faci mai multe probleme) nu creste greutatea peste masura repede! nu incepe cu superseturi! nu incerca sa impresionezi pe nimeni! 3 zile e saptamana sunt suficiente pentru oricine! nu te suprasolicita! dormi 8 ore! mananca sanatos! mergi la inot! Daca poti sa fii riguros cu corpul tau sigur pana la 18 ani o sa ai rezultate frumoase. (apoi, daca vrei cu adevarat sa pui masa o sa iti recomand un supliment foarte bun, dar nu uita foarte bun = pret maricel)