| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt fata si am 17 ani si am un papilom (un fel de alunita sau neg) îl am de cand sunt mica, este marime medie, se poate observa si este aproape de zona intima, nu am nicio problema si nu m-a deranjat deloc doar as vrea sa stiu daca e ok sau ar trebui sa-l scot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E ok, insa trebuie sa ai grija sa nu-l rupi.Chiar si cu alunitele, problema apare cand incepe sa isi schimbe forma, culoarea, dimensiunea. Daca de multi ani sunt fix la fel, nu prezinta un pericol.Si fereste aceste zone de soare.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Trebuie să mergi la un medic dermatolog și el se uită la consistență cu un aparat. Dacă este "semn de mamă" fără consistență (este că o spumă la vederea cu acel aparat), atunci nu va prezenta niciodată probleme și păstrează-l fiindcă e o amintire de la mama ta. Dacă este un neg dens la vedere, scoate-l fiindcă poate da probleme cu timpul. Medicul te va sfătui sigur mult mai bine! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Asta e alegerea ta dacă vrei să-l scoți.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună! Dacă de atâta timp nu și-a schimbat forma...este totul în regulă.
Sănătate multă!