| kim0 a întrebat:

Sunt Ionut, am 17 ani si am si eu o intrebare pentru voi. Este destul de serios si nu vreau sa aud comentari stupide in legatura cu asta. Este foarte complicat. De foarte mult timp incerc sa realizez ce fel de persoana sunt. Incerc sa ma cunosc. Tot timpul imi pun intrebari mie. nu sunt foarte comunicativ pentru ca nu am fost invatat asa. in vorbirea orala am probleme de exprimare, imi gasesc foarte greu cuvintele, si uit cuvintele obisnuite folosite cel mai des. Din todeauna am fost atras de psihologia umana sau creierul uman si chesti de genul. mereu am gandit altfel decat persoana pe care o aveam in fata si aveam ganduri ascunse, scopuri, fara sa dau nici-o dovada de asta. Pentru mine e ca o placere sa "descos" omul, sa ii pun diverse intrebari sau sa ii dau diverse raspunsuri doar pentru a vedea diferite reactii. sunt un ciudat, dar de multe ori (in majoritatea timpului) ma ascund dupa o alta faţa. Cand imi doresc ceva devin o persoana perfecta Sunt ca un actor. pot fi ce vreau si cum vreau nu am o personalitate stabila. sa va dau un exemplu. nu demult am m-am prefacut ca fac o criza sau am facut o criza si creierul meu m-a pacalit ca si cum as fi facut-o intentionat dar nici eu nu stiu ce fac, parca nu detin controlul. totul s-a terminat intrand intr-un spital de psihiatrie. am stat aprox. 1 luna si la externare sa-mi spuna doctorul (de fata cu maica-mea) "nu-i asa ca te-ai prefacut?" oare chiar m-am prefacut? sau am facut de-a dreptul o criza si am reusit sa il pacalesc si pe el.(destul cu asta). mai am schimbari bruste de sentimente, emotii etc. de ex acum sa va spun povestea mea cea mai trista si peste 2 sec sa va cant "Bradul a murit" ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Manipulez foarte bine (dau si aici un ex) a face o fata sa se indragosteasca de mine e o "floare la ureche". cercetez mental (cam cat o duce capul) ma folosesc de trasaturile mele fizice si ii arta faţa pe care vrea sa o vada. am incercat asta si cu o profesoara din liceu. si a mers... destul prin a ma descrie. cred ca ati inteles ca ce persoana sunt. e farte dificil. In seara asta am cautat diverse articole (pur si simplu am scris cuvinte cheie pe google si mi-a dat un numitor comun "Psihopatie". am gasit articole pe tema asta si ma gaseam in fiecare fraza. toata noaptea nu am inchis un ochi, citind si incercand sa gasesc mai multe detalii si ma descria de minune. in sfarsit am gasit raspuns la toate intrebarile mele, intrebarile pe care mi le pun de o viata "de ce sunt alt fel?" "de ce nu pot gandi normal?" de ce, de ce si de ce. Am intrat intr-o depresie. am ganduri sinucigase (nu e prima data) nu imi pasa prea mult de mine, mai ales cand stiu ca ii ranesc pe cei apropiati mie, pe cei pe care ii iubesc. de fapt nici nu stiu daca pot iubii. merit sa sufar in cele mai groaznice chinuri... prieteni apropiati cu care pot vorbi ori ce, nu am. toata lumea este pe interes. sunt bolnav, stiu asta, si imi e frica
Acum ma gandesc. chiar e necesar sa postez asta? ma pot razgandi oricand, dar vreau sa va intreb si pe voi. Ce sa fac mai departe? stiu ca majoritatea raspunsurilor o sa fie de genul "consulta un psiholog" nu vreau raspunsul asta. inainte sa imi raspundeti vreau sa intrati pe http://www.infopsihologia.ro/2013/03/psihopat-cum-sa-rec unosti/ ca multi dintre voi intelege termenul gresit. cititi va rog ideile principale. ma puteti gasi la id de messenger kimotodochi@yahoo.com.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ElaIliesi a răspuns:

Oamenii au evoluat dupa cum a fost nevoie ca ei sa functioneze bine intr-o societate. Unii avem biologic din gene trasaturi mai reci (cum sunt barbatii care in general trebuiau sa vaneze) sau mai calde (cum sunt femeile care in general trebuiau sa fie mame). Avand in vedere ca in razboaie mureau foarte multi barbati, unele femei au dezvoltat o fire mai agresiva, fiindca trebuiau sa le ia locul, sa preia rolul masculin. Asa cum unii barbati au o fire mai feminina, deoarece trebuiau sa aiba grija de copii, de familie, in unele situatii.

Ce vreau sa zic e ca s-ar putea sa fii o fire rece, calculata, strategica, cu capabilitati de cruzime chiar, si sa fie absout normal. Biologic acest lucru se intampla deoarece societatea are nevoie de cineva care sa ia la un moment dat decizii mai dure (gen generalii in armata).

Exista un test Meyer Briggs unde o astfel de fire e catalogata ca INTJ. Sunt vreo 16 firi in total, fiecare cu specificitatile ei. E un test gratuit, destul de complex, zic sa ti-l faci si sa vezi ce informatii iti ofera.

| Lauraaa16 a răspuns:

Bunaaa! Imi place despre tine laughing

| kim0 explică (pentru Lauraaa16):

Multumesc, dar nu asta cautam.

| LaviniaAC a răspuns:

Sa pleci in legiunea straina.

| RaduLemon a răspuns:

Incearca sa incepi o noua viata, practica un sport de echipa, ataseaza-te de o persoana sau mai multe, dar inainte incearca sa ii cunosti cat mai bine...asa cum ai spus tu toata lumea merge pe interese... ridica-ti moralul

| Algida a răspuns:

Hei tipule! Sa stii ca tu esti o personalitate de aia... NOUA GENERATIE care comunica extrem de bine pe internet, skipe, chat-uri, chesti sociale virtuale prieteni virtuati, insa nu te descurci cu cei de afara fiindca! sa bata tobele : nu ai mai vorbit de mult sau stai numai in casa! Aplauze va rog si funda, du-te la tara du-te pe camp undeva sau intr-un loc prin cu oameni si RELAXEAZATE. Funda?

| kim0 explică (pentru Algida):

Imi pare rau dar m-ai inteles gresit... multumesc oricum