| SpikLo a întrebat:

Sunt major si acum 2-3luni am fost la urolog pentru ca stiam ca am o problema. Acesta a constatat faptul ca, chiar am o problema, mai exact fimoza. Nu imi pot decalota penisul. foarte putin. Si mi-a spus ca trebuie sa fac operatia de ‘circumcizie’. Nu am mai sunat pentru operatie pentru ca nu prea m-am impacat cu ideea de a ma opera in acea zona. Dar acum a venit vara si stiu ca astept degeaba pentru ca o minune nu se va intampla. Dar imi e cam frica de perioada de recuperare. am citit pe net ca ai dureri foarte mari ca abia poti sa mergi deoarece te doare foarte tare. Te doare cand mergi si la toaleta si cand ai erectii. Iar glandul este foarte sensibil si te jeneaza cand porti pana si lenjerie..Cateva sfaturi? A facut cineva aceasta interventie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leycris a răspuns:

Salut. Eu am 24 de ani si am facut operatia de circumcizie in februarie, anul asta, deci sunt in masura sa vorbesc. O sa ma leg de mai multe aspecte, asa ca te rog ai rabdare si citeste tot comentariul:

1. Si eu tot fimoza aveam. Nu e o rusine. 1 din 5 barbati au sau ajung la diverse varste sa dezvolte fimoze, partiale sau totale. Abia cand le-am spus celorlalti de problema mea am realizat cat de comuna era si cati barbati pe care ii cunosteam sufereau sau suferisera de asa ceva cand erau mai mici. Sfatul meu, trateaz-o. Nu e de stat cu ea. Mai devreme sau mai tarziu de va jena, te va deranja in timpul actului sexual si va fi si mai greu sa faci copii. Plus riscul constant de decalotare fortata care duce la parafimoza, deci operatie de urgenta.

2. Operatia in sine. Eu m-am operat la un spital de stat in Bucuresti, dar daca ai fonduri, iti recomand sa mergi la privat. Ti se face anestezie partiala sau totala, depinde. Mie mi s-a facut partiala. Procedura in sine nu e foarte dureroasa, doar ca din cauza sensibilitatii crescute a glandului vei simti o mancarime constanta in asa zona si mici piscaturi cand se taie, tocmai din cauza sensibilitatii, dar nimic iesit din comun, nimic care sa te faca sa tipi de durere, e foarte suportabil tot.

2. Dupa operatie si timp de recuperare. Sincer, dupa operatie, nu am avut absolut nicio durere. Am mers la baie normal, nici macar o usturime, zici ca nu era acolo. Mi-a fost putin rau imediat dupa din cauza anesteziei, dar in 30 de minute mi-am revenit. Timpul de recuperare este cam de 15 zile. Eu am fost la operatie, apoi a doua zi ca sa imi dea jos bandajul si dupa 15 zile sa scoata atele. Unele spitale private au ate care se dizolva si nu trebuie sa te mai duci dupa 15 zile.

3. Despre sensibilitate. La inceput glandul va fi putin sensibil cand vei purta lenjerie, dar, cum am zis, nimic sa nu fie suportabil. Dupa o luna corpul se va obisnui si va ignora lenjeria, nu vei mai simti nimic, oricat s-ar atinge.

4. Tratament. Dupa operatie trebuie sa te speli de 2 ori pe zi in zona aceea si sa dai cu o crema ce contine antibiotic pe locul unde este cusut. Cam asta a fost tot tratamentul, o crema de 3-4 lei.

5. Ai intrebat de erectie in timpul in care esti cusut. Da, este un mare disconfort pentru ca iti apasa nodurile de la ate in penis, dar oricum, cum vei simti piscaturile iti va disparea si erectia laughing

6. Sfatul meu, mergi fara frica. Sincer a fost mai dureroasa recuperarea cand mi-am facut extractie la maseaua de minte decat operatia de circumcizie. Vei fi un alt om dupa. Nu vei mai avea frustrari, nu te va mai deranja, vei putea sa te cureti bine si va arata mult mai estetic. Plus scaderea riscului de aparitie a multor boli. Circumcizia se practica de mii de ani la evrei si musulmani si nu exista tehnica de azi. E o operatie considerata foarte simpla. Nu prea au ce complicatii sa apara.

Cam atat am avut de spus. Sincer, eu nu regret ca m-am operat. Imi pare rau doar ca am amanat pana la 24 de ani.

| SpikLo explică (pentru Leycris):

Multumesc frumos. Asta cred ca era raspunsul de care aveam nevoie. Dar te mai intreb asa cateva lucruri. sa mai scap si eu de stres. Cate zile ai stat in casa? Dupa cate Zile ai dat bandajul jos de tot? Eu m-am uitat pe internet si un tip zicea ca i se invineteste foarte tare altul ca ii aparuse nu stiu ce ‘rana’ galbuie pe penis. Nu era dureros cand schimbai bandajul? Ce fel de lenjerie purtai larga/fixa? Mersul este deranjant cand iesi din casa?

| Leycris a răspuns (pentru SpikLo):

1. De stat in casa nu prea a fost vorba. Adica mi-am luat liber in ziua operatiei si a doua zi, dar din a treia zi deja am inceput sa merg iar la munca.

2. Bandajul jos mi l-a dat a doua zi, dupa care nu am mai purtat bandaj. Nu mai e nevoie. Vor mai curge cate 1-2 picaturi de sange dar nici nu le simti.

3. Daca nu faci ce iti zice doctorul, mereu apar complicatii. Te speli zilnic si te dai cu alifie sau iei antibioticele pe care ti le recomanda si nu mai e nevoie de altceva. Probabil, alifia fiind galbena la culoare, a mai ramas prin rani si a dat aspectul de rana galbuie, dar stai linistit, se curata la urmatoarea spalare. Cand esti operat, vezi in orice mica chestie o posibila complicatie, infectie etc. Mi-e mi se rupsese o atat fortat si s-a deschis putin rana (nu curgea sange) si ma panicasem, dar mi-a zis doctorul sa stau linistit ca atunci cand se cicatrizeaza se inchide si asa a fost.

4. Purtam lenjeria pe care o purtam si inainte, desi in primele zile am preferat boxerii ca sa nu se atinga cusatura aia mai rigida de la chilot de locul respectiv.

5. Mersul e complet normal, lenjeria + pantalonul iti vor tine penisul fix, nu se va atinge de nimic ca sa zici ca te doare. De exemplu, mie imi zicea un prieten ca pe el l-a usturat vreo 2-3 zile la urinat (se mai atinge urina de rana) dar mie nu mi s-a intamplat. Cand urinezi sa ai grija sa decalotezi penisul si sa te stergi dupa, tocmai ca sa nu ajunga stropi. Ti-am zis, daca mentii igiena, nu vor fi probleme.

| SpikLo explică (pentru Leycris):

‘Cand urinezi sa ai grija sa decalotezi penisul’ pai dupa operatia asta penisul nu este decalotat permanent? Ce sa mai decalotez la el?

| Leycris a răspuns (pentru SpikLo):

Dupa operatie pielea o sa fie umflata cateva zile si inca o sa acopere o parte din el. Dupa ce se dezumfla, nu mai acopera.

| nury1 a răspuns (pentru Leycris):

Salut, imi poți spune cat te-a costat operația și la ce spital s-a efectuat?

| Vlad230 a răspuns (pentru Leycris):

Până la 24 nu l ai putut de calotă deloc?
După operație nu ai avut sensibilitate mare la glandul penian?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doare dar trece, nu se moare. Mai ai nevoie de asta și pentru igiena zonei.

| raresnebun a răspuns:

Salut, stiu multe persoane cu fimoza si nu trebuie operat neaparat. E doar o chestie estetica care de altfel nu e urata

| SpikLo explică (pentru raresnebun):

Daca vreau sa intretin relatii sexuale simt discomfort...